Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakim dialektem mówimy w Łodzi?

Jacek Suliga
Jacek Suliga
Niby wszyscy mówimy po polsku, jednak język ten ma wiele odmian tzw. gwar i dialektów. Inaczej mówią Kaszubi, jeszcze inaczej Ślązacy.

Jeśli jesteście ciekawi, jak to wygląda w naszym regionie musicie koniecznie zajrzeć na stronę stworzoną przez naukowców Uniwersytetu Warszawskiego.

– Pomysł stworzenia takiej strony pojawił się dlatego, że tradycyjna nauka dialektów, czytania tekstów, jest trudna i nudna dla studentów – mówi prof. Halina Karaś z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Kierowała ona pracami zespołu, który przez wiele miesięcy zbierał z terenu całej Polski materiały na temat dialektów i gwar.

Czym się różni dialekt od gwary?

– Gwara i dialekt mogą być używane jako synonimy, ale są różnice. Gwara jest językiem ludności wiejskiej na stosunkowo małym terenie. Tymczasem dialekt to skupisko takich gwar – wyjaśnia prof. Halina Karaś.

Ze strony stworzonej przez naukowców UW dowiemy się, że na terenie Polski występuje kilka rodzajów dialektów: wielkopolski, mazowiecki, małopolski, śląski oraz nowe dialekty mieszane na zachodzie kraju. Oddzielnie jest jeszcze grupa gwar z Kaszub.

– Dialekty mieszane to jest jeszcze wciąż świeża sprawa. Po zakończeniu II wojny światowej na zachodzie kraju osiedlały się osoby z różnych regionów Polski, stąd różnego rodzaju gwary występujące na tym terenie – tłumaczy prof. Karaś.

Multimedialny przewodnik po gwarach

Portal szczegółowo opisuje każdą zbadaną przez naukowców gwarę. Można przeczytać nie tylko przykładowy tekst, ale również posłuchać nagranych wypowiedzi mieszkańców wsi i różnych rejonów Polski, a także obejrzeć galerię strojów ludowych. Sporą część zajmują opracowanie historyczne i opisy regionów odwiedzanych przez naukowców.

– Pierwotnie chcieliśmy zrobić skromniejszą stronę. Jednak zaczęliśmy to opracowywać, to wszystko się rozrosło. Postanowiliśmy wykorzystać też zalety internetu i umieściliśmy na stronie multimedia. Dzięki temu nasze opracowanie jest ciekawsze – uważa prof. Halina Karaś.

W pracach nad przygotowanie strony brało udział kilkadziesiąt osób z terenu całej Polski. Projektowi naukowców UW patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Strona Gwary Polskie – przewodnik multimedialny pod redakcją prof. Haliny Karaś

Źródło:
mmwarszawa.pl

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto