Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwięcej rozwodów w Polsce jest województwie łódzkim i na Dolnym Śląsku. Jakie są przyczyny rozwodów?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Województwa dolnośląskie i łódzkie otwierają listę tych regionów kraju, w których jest największy współczynnik rozwodów w odniesieniu do nowo zawartych małżeństw. W Łódzkiem na tysiąc nowych małżeństw przypada aż 435 rozwodów, podczas gdy np. na Podkarpaciu niespełna 254. Na dodatek w tym zestawieniu najgorzej w kraju wypadają miasta województwa łódzkiego, głównie Łódź.

Rozwodom w poszczególnych województwach i to od 2000 roku przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowiec podkreśla, że  choć co roku w kraju rozpada się ok. 60 tys. małżeństw, to występują duże różnice między poszczególnymi województwami.

Czytaj dalej
Województwa dolnośląskie i łódzkie otwierają listę tych regionów kraju, w których jest największy współczynnik rozwodów w odniesieniu do nowo zawartych małżeństw. W Łódzkiem na tysiąc nowych małżeństw przypada aż 435 rozwodów, podczas gdy np. na Podkarpaciu niespełna 254. Na dodatek w tym zestawieniu najgorzej w kraju wypadają miasta województwa łódzkiego, głównie Łódź. Rozwodom w poszczególnych województwach i to od 2000 roku przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowiec podkreśla, że choć co roku w kraju rozpada się ok. 60 tys. małżeństw, to występują duże różnice między poszczególnymi województwami. Czytaj dalej Archiwum/Pixabay
Województwa dolnośląskie i łódzkie otwierają listę tych regionów kraju, w których jest największy współczynnik rozwodów w odniesieniu do nowo zawartych małżeństw. W Łódzkiem na tysiąc nowych małżeństw przypada aż 435 rozwodów, podczas gdy np. na Podkarpaciu niespełna 254. Na dodatek w tym zestawieniu najgorzej w kraju wypadają miasta województwa łódzkiego, głównie Łódź.

Rozwodom w poszczególnych województwach i to od 2000 roku przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Naukowiec podkreśla, że choć co roku w kraju rozpada się ok. 60 tys. małżeństw, to występują duże różnice między poszczególnymi województwami.

- Najwyższy współczynnik rozwodów zaobserwować można na terenach Polski Północnej i Zachodniej (województwa warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie) oraz na terenie woj. łódzkiego, gdzie wynika
to przede wszystkim w sytuacji w miastach, a zwłaszcza w stolicy regionu - zaznacza prof. Piotr Szukalski. - Najniższe wskaźniki z kolei występują Polsce Południowo-Wschodniej, w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim.

Rozwodnicy z miasta

We wszystkich województwach częściej rozwodzą się mieszkańcy miast niż wsi. W tej statystyce najgorzej wypada województwo łódzkie: w miastach naszego regionu na tysiąc nowo zawartych małżeństw przypada aż 535 rozwodów. W żadnym z pozostałych województw ten wskaźnik nie zbliżył się do 500, na drugim miejscu znalazły się miasta województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie na tysiąc nowych małżeństw przypada niemal 496 rozwodów.

Młodsi i starsi

Prof. Szukalski przyjrzał się również temu, ile lat mają rozwodnicy w monecie rozstania się. Okazuje się, że to również jest zróżnicowane regionalnie.

- W województwach Polski Południowo-Wschodniej jest wyższy niż w reszcie kraju udział względnie młodych rozwodników, czyli osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat - informuje prof. Szukalski. - Wynika to m.in. z relatywnie dużej liczby młodych osób tam mieszkających. Wysoki udział takich właśnie osób występuje również na Opolszczyźnie – terenu obok województw łódzkiego, świętokrzyskiego i podlaskiego – o najstarszej strukturze wieku, co z kolei wynika z relatywnie niedużego udziału rozwodów z bardzo długim stażem małżeńskim.

Bez winy

Na złożenie pozwu rozwodowego znaczniej częściej decydują się kobiety: w województwie łódzkim aż w niemal 66 proc. spraw. Aż 80 proc. rozwodów w naszym województwie jest ogłaszanych bez orzekania o winie, a jeśli już do tego dochodzi, to znacznie częściej winni się mężowie niż żony; 12,8 do 3,2 proc. Tylko 3,7 proc. małżeństw w naszym regionie zakończyło się orzeczeniem winy obu stron.

Charakter, zdrada i alkohol

Naukowiec zbadał także przyczyny rozwodów i choc jest ich kilka, to najczęściej wymieniana jest niezgodność charakterów: w województwie łódzkim przez to zakończyło się 28,4 proc. małżeństw. Na drugim miejscu znalazła się zdrada, która odpowiada za fiasko 5,6 proc. formalnych związków w naszym regionie, a na trzecim nadużywanie alkoholu - 3,5 proc.

Niezgodność charakterów przeważa we wszystkich regionach kraju, ale w niektórych regionach zdrada i nadużywanie alkoholu mają większy wpływ na fiasko małżeństwa niż u nas. Tak dzieje się na Śląsku, Warmii i Mazurach oraz w Małopolsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najwięcej rozwodów w Polsce jest województwie łódzkim i na Dolnym Śląsku. Jakie są przyczyny rozwodów? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto