Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jacek Dehnel w Łodzi

Redakcja
14 listopada w Poleskim Ośrodku Sztuki odbyło się spotkanie z Jackiem Dehnelem, związane z promocją wydanego na przełomie września i października br. nowego tomu opowiadań pisarza pt. "Balzakiana".

Autor znany szerszemu kręgu czytelników dzięki "Lali", powieści pisanej na podstawie własnych doświadczeń, zaprezentował tym razem swój drugi, po "Rynku w Smyrnie", zbiór opowiadań.

"Balzakiana" inspirowana jest  jednym z najwybitniejszych dzieł francuskiego romantyzmu dotykających szeroko pojętej tematyki społecznej, a mianowicie - "Komedią ludzką", Honoriusza de Balzac. Książka ukazały się w sprzedaży przed miesiącem, a już znalazły się w rankingu bestsellerów 2008 r.

Zbiór zawiera cztery opowiadania, z których jedno jest dosłownym przeniesieniem "Domu pod kotem z rakietką" Balzaca na grunt Polski epoki schyłku XX wieku. Pozostałe trzy, inspirowane twórczością francuskiego pisarza stanowią udany i frapujący pastisz stworzonych przez niego dzieł.

Niezwykle skomplikowane zależności społeczne występujące pomiędzy poszczególnymi bohaterami, hierarchizacja, niemal kastowość społeczeństwa polskiego ukazana w "Balzakianach" miała na celu, jak twierdzi sam autor, przybliżyć czytelnikowi nie tylko styl balzakowski, lecz przede wszystkim uzmysłowić jak niewiele od czasów samego Balzaca zmieniło się samo społeczeństwo. Ludzie, wciąż oddają sie rozmaitym profesjom w celu przetrwania we współczesnym świecie, wciąż cenią jedynie wartość pieniędzy, dopuszczają się zaskakujących podstępów i matactw w celu ich zdobycia.

Podczas spotkania Jacek Dehnel odczytał fragment "Tońci Zarębskiej", jednego z opowiadań zawartych w nowym zbiorze, po czym chętnie i wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania publiczności. Dotyczyły one zarówno jego dotychczasowej twórczości prozatorskiej jak i poetyckiej, planów na kolejne książki czy źródła inspiracji.

Pisarz zdradził, iż pracuje nad biograficzną powieścią opisującą losy siostry Makryny Mieczysławskiej - mistrzyni sztuki blamażu, która nie tylko podszyła się pod szlachetnie urodzoną przeoryszę klasztoru na Wileńszczyźnie ale i błogosławiła wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra w towarzystwie papieża.

Na zakończenie wieczoru autor podziękował zgromadzonym gościom za ciepłe przyjęcie, po czym przystąpił do rozdawania autografów i dedykacji.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto