Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja XVIII Festiwalu Mediów w Łodzi

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Wczoraj wieczorem uroczyście zainaugurowano tegoroczną, osiemnastą już edycję, Festiwalu Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu".

Chociaż festiwalowe pokazy rozpoczęły się już w środę rano, to oficjalne otwarcie imprezy miało miejsce o godzinie 18, w sali kinowej Muzeum Kinematografii. Widzowie, którzy przybyli na galę mogli obejrzeć dwa filmy, które znalazły się w przeglądzie konkursowym: „Ruchome okno” w reż. Stanisława Lenartowicza oraz „Balladę o prawdziwym kłamstwie” w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.

Podczas inauguracji festiwalu, otwarto również wystawy towarzyszące tegorocznej imprezie. Znalazły się wśród nich dwie ekspozycje. Jedną z nich jest zbiorowy pokaz prac zatytułowany „Oddzielenie”, w której udział biorą tacy artyści, jak Natalia LL, Joanna Zastróżna, Konrad Kuzyszyn, Piotr Rosiński oraz Piotr Turek. Autorem zdjęć wystawy indywidualnej „Czytanie” jest Krzysztof Pruszkowski.

18. edycja festiwalu dedykowana jest zmarłemu 10 lat temu Władysławowi Wasilewskiemu (współtwórcy Festiwalu Mediów, scenarzyście, reżyserowi, prodziekanowi PWSFTViT, organizatorowi studia filmowego „Logos”). Jemu też poświęcony jest specjalny festiwalowy pokaz zatytułowany „Pamiętajmy Władka Wasilewskiego”.

Łódzki Festiwal Mediów jest przeglądem twórczości dokumentalnej, wśród której prezentowane są konkursowe i pozakonkursowe dzieła filmowe, reportaże radiowe oraz wystawy towarzyszące. Chociaż w charakterystyce imprezy można odnaleźć nazwy „ogólnopolski”, czy „krajowy” to jednak festiwal przybiera charakter międzynarodowy. Do przeglądu zgłaszają się bowiem twórcy spoza granic Polski, a ich produkcje poddawane są zwykłej procedurze formalnej i trafiają do pokazów konkursowych bądź towarzyszących.

W tym roku pokazy będą trwały praktycznie przez cały miesiąc i jak powiedział dyrektor festiwalu, Mieczysław Kuźmicki – ma się to stać tradycją tej imprezy. Materiały zgłaszane do oceny są coraz dłuższe i z oczywistych względów nie wszystkie mogą trafić do części konkursowej. Jednak, w opinii organizatorów, wiele nadesłanych produkcji jest wartych prezentacji, dlatego też będą one zaprezentowane widzom na pokazach towarzyszących.

Grand Prix festiwalu jest statuetka Białej Kobry. O tym, kto w tym roku otrzyma ową nagrodę zadecyduję jury w składzie Tomasz Ferenc, Andrzej Jakimowski (przewodniczący), Eugeniusz Rudnik, Konrad Zarębski oraz Vita Żelakeviciute.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe bezpłatny. Patronem imprezy jest MM Moje Miasto Łódź.

**MM Łódź patronuje:
**


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto