Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja sezonu kulturalnego 2008/2009

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
Oficjalne otwarcie nowego skrzydła Białej Fabryki oraz długo wyczekiwanego skansenu architektury drewnianej, stało się okazją do zainaugurowania sezonu kulturalnego 2008/2009.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi było wczoraj najważniejszym punktem na kulturalnej mapie naszego miasta. Po godzinie 14, uroczyście otwarto skrzydło „D” budynku muzeum, po czym goście mogli podziwiać zrewitalizowane wnętrza gmachu oraz przejść się na spacer malowniczą uliczką skansenu.

Poza szerokim gronem osobistości wywodzących się z łódzkich instytucji kulturalnych, w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i regionu, m.in. prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski i wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Ponadto, specjalnie na tę okazję Łódź odwiedziły minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń. Nowo otwarty obiekt uroczyście poświęcił metropolita łódzki abp Władysław Ziółek.

Wszelkie prace związane z rewitalizacją obiektów Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz utworzeniem skansenu były możliwe dzięki projektowi „Kultura i tradycja włókiennicza Łodzi - modernizacja i zagospodarowanie kompleksu fabrycznego Geyera”. Cała inwestycja to koszt około 32 mln zł, z czego ponad 15 mln pochodzi z dotacji Unii Europejskiej.

Adaptacja pofabrycznego gmachu i zabytkowej łaźni przyczyniła się do pozyskania 6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej. W odnowionym budynku przyfabrycznego browaru, swoją nową siedzibę zyskał zespół tańca ludowego „Harnam”.

Skansen architektury drewnianej składa się z autentycznych obiektów pochodzących z terenu Łodzi. Budynki umiejscowione są w otoczeniu parku i wzdłuż odtworzonej miniatury łódzkiej uliczki sprzed stu lat. Wchodząc do muzeum od ulicy Milionowej, na początku widzimy secesyjną willę letniskową przeniesioną z ulicy Scaleniowej z Rudy Pabianickiej, dalej mijamy modrzewiowy kościół ewangelicki z Nowosolnej z 1839 r., później możemy podziwiać 5 domów rzemieślniczych z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Są wśród nich dwa piętrowe drewniane budynki z ul. Mazowieckiej 61 i Kopernika 62 i trzy parterowe z Żeromskiego 68, Wólczańskiej 68 i Mazowieckiej 47.

Przebudowa obiektów Białej Fabryki, włączając w to budowę skansenu, powstała na podstawie projektu Anity Luniak i Teresy Mromlińskiej z Fundacji OMT z Wrocławia.

Wczorajsza uroczystość stała się również okazją do wyróżnienia osobistości zasłużonych dla łódzkiej kultury. Pani Ewa Olszewska – Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” panu Waldemarowi Presi, aktorowi Teatru Lalek „Arlekin”.

Z rąk wiceminister Moniki Smoleń odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali Jadwiga i Marek Kamińscy oraz związani z Muzeum Kinematografii Tomasz Komorowski i Wojciech Rudziński.

Prezydent miasta Łodzi uhonorował nagrodami pieniężnymi pracowników bibliotek, wśród których znaleźli się Mirosława Chaba, Ryszard Kotkowski, Krystyna Krasińska, Tomasz Komorowski, Maria Kwiatkowska, Henryka Skonieczka oraz animatorów kultury: Annę Dyszkiewicz, Annę Lisiewicz, Agatę Papierkowską, Marcina Filipowicza, Zbigniewa Soszyńskiego, Iwonę Starkowską, Krystynę Weintritt, Henryka Pasławskiego, Alicję Naruszewicz-Petrenko. Nagrodami prezydenta Łodzi wyróżniono również Małgorzatę Dzięgielewską (Miejska Galeria Sztuki), Annę Stanisławę Pilarską (kierownik Działu Upowszechniania w Muzeum Historii Miasta Łodzi) oraz Izabellę Trelińską (artystka malarka, pedagog).

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto