MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Krwinka: projekt "Mam szansę" dobiegł końca

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Druga edycja programu "Mam szansę" mającego na celu wyrównanie szans edukacyjnych dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi dobiegła końca.

"Mam szansę - program rozwojowy Zespołu Szkół Specjalnych numer 8 w Łodzi" był realizowany od 1 września 2009 roku i dziś (31 sierpnia) dobiegł końca. W poniedziałek (30 sierpnia) miało miejsce uroczyste podsumowanie programu.

- Uczestnictwo w tym projekcie stanowi dla dzieci bardzo istotną formę życia - mówi Jacek Rochala, jeden z ojców. - Te dzieci latami przebywają w szpitalu, w wielu przypadkach jedynie z krótkimi przerwami i projekt "Mam szansę" daje im faktyczną szansę nie tylko na wyrównanie swoich edukacyjnych możliwości, ale także na normalne życie. Te chwile dają im siłę do dalszego leczenia - zapewnia.

Równe szanse edukacyjne dla chorych dzieci

Tegoroczną edycją programu zostało objętych około 40 podopiecznych Kliniki Pediatrii Onkologii Hematologii i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W ramach projektu, dzieci zostały objęte opieką dydaktyczno-wyrównawczą, pozalekcyjną i pozaszkolną oraz doradztwem pedagogiczno-psychologicznym.

Jak powiedziała Elżbieta Budny z Fundacji Krwinka, koordynator projektu, nauczanie w ramach programu jest innowacyjne. - Choroba nowotworowa jest ciężką chorobą, która niesie za sobą konsekwencje. Samo nauczanie nie jest proste, bo dzieci ze względu na zmieniające się z dnia na dzień samopoczucie, w różnym stopniu przyswajają wiedzę. Dlatego tak ważne jest, by miały możliwość zindywidualizowanej nauki i wsparcie przy nadrabianiu zaległości - przekonuje Elżbieta Budny. - Zazwyczaj w szpitalu dzieci narażone są na duże zaległości edukacyjne. Program umożliwił im uzupełnienie wiedzy, głównie z języka polskiego i matematyki, dzięki czemu mają duże szanse wrócić do normalnej szkoły - wyjaśnia.

"Mam szansę" - wyjątkowe doświadczenie

W programie uczestniczyli nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8. - Ich pomysłowość przerosła moje oczekiwania - mówi Grażyna Grządziel, dyrektor ZSS Nr 8 o nauczycielach, którzy mieli okazję pracować z chorymi na nowotwory dziećmi. Jak powiedziała Patrycja Ziółkowska, autor tej edycji programu, nauka dzieci chorych wymaga szczególnych metod. - Nie zawsze można nauczyć w sposób powszechny, niekiedy trzeba spróbować na przykład poprzez zabawę - wyjaśnia. Podsumowaniem efektów programu "Mam szansę" był wyjazd edukacyjny grupy jego uczestników do Grotnik.

Była todruga edycja programu "Mam szansę" koordynowanego przez Fundację Krwinka. Choć na razie nie ma konkretnych deklaracji odnośnie kontynuacji programu, to jak zapewnia wice prezydent Dariusz Joński, pomoc ze strony miasta w tym kierunku ma być. - W interesie miasta jest wspieranie takich inicjatyw - zapewnił Joński.

Podczas trwania tego programu powstało wiele prac plastycznych: ozdobnych szklanek, malowideł, barwnych masek, biżuterii i wiele innych, które każdy może nabyć. Więcej informacji uzyskacie w siedzibie Fundacji Krwinka.

Czytaj także:- 7 Jarmark Wojewódzki 2010 w Łodzi - program imprezy
-

Indie na Piotrkowskiej, czyli Festiwal Infosys Bollylodz

- Karaoke przepustką do kariery


Zobacz też na MM Łódź


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto