Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medycyna naturalna: zioła nie wyleczą nowotworu, ale mogą w tym pomóc

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Pomagają na wątrobę, trądzik, nadciśnienie, wzdęcia - zioła zdaniem zielarzy, to panaceum na wszelkie dolegliwości.

Mimo, iż liczba sklepów zielarskich w ciągu ostatniego roku zmniejszyła się ze względu na ustawę zakazującą sprzedaży niektórych produktów*, ziołolecznictwo cieszy się wśród łodzian dużą popularnością. - Każdego miesiąca przychodzi do nas około tysiąca pacjentów - mówi dr Marcin Samosiej, specjalista chorób wewnętrznych, kierownik poradni ziołoleczniczej przy konwencie Bonifratrów w Łodzi.

Jak mówi, pacjenci zgłaszają się do poradni ziołoleczniczej z tymi samymi problemami, co do normalnej przychodni. - Ludzie przychodzą z chorobami układu krążenia, cukrzycą, z problemami dróg moczowymi, czy nawet nowotworami - mówi Marcin Samosiej. - Jedni stosują zioła, aby wspomóc leczenie, inni profilaktycznie - mówi.

Zioła nie wyleczą nowotworu, ale mogą wspomóc jego leczenie

Oszołomów, którzy zwabiają do siebie klientów obietnicami cudownego uzdrowienia nie brakuje, jednak jak mówi dr Samosiej, w przypadku ziołolecznictwa cudów nie ma. - Nie łudźmy się, same zioła nie wyleczą nowotworu, jednakże w połączeniu z leczeniem onkologicznym mogą skutecznie wspomóc organizm.

Jak podkreśla, zioła mogą skutecznie wspomagać leczenie wielu chorób i dolegliwości, np. cukrzycy, chorób układu krążenia, dróg moczowych, miażdżycy, a nawet wspomnianych wyżej nowotworów. Niektóre choroby mogą nawet wyleczyć, m.in. refluks żołądka, łagodną nerwicę czy też zaburzenia układu moczowego. Rośliny lecznicze stosowane są również profilaktycznie.

Zioła zawierają wiele rodzajów substancji czynnych, którym zawdzięczają swoje działanie, m.in.: flawonoidy, fenole, alkaloidy, glikozydy nasercowe, kumaryny, pektyny, czy też olejki eteryczne. W sklepach zielarskich można spotkać mieszanki różnych ziół, które sporządzane są z myślą o konkretnej choroby.

Dobroczynna pokrzywa - do kanapek oraz jajecznicy

Jak mówi Sylwia Chromińska, właścicielka sklepu Benedyktyńskiego w Łodzi, bardzo dobre właściwości ma np. pokrzywa. - Zawiera ona żelazo, magnez, wapń, witaminę K odpowiedzialną za krzepliwość krwi, witaminę B wzmacniającą włosy i paznokcie oraz poprawiającą kondycję skóry. Pokrzywa pomaga oczyścić organizm z toksyn, co prawda nie leczy, ale spowalnia rozwój prostaty, jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy, zwiększa ilość krwinek czerwonych, chlorofil z niej otrzymywany wykorzystuje się w leczeniu choroby popromiennej, a stosowany miejscowo sprzyja gojeniu się ran, czyraków i wrzodów - wylicza.

Jej dobroczynne działanie potwierdza pani Lucyna, która spożywa pokrzywę od 3 lat. - Już po tygodniu poczułam jak nabieram energii - mówi. - Parzę suszoną lub świeżą, drobno posiekaną, dodaję do kanapek. Nie ma drażniącego smaku ani nie parzy - zapewnia. Z pokrzywy można zrobić także zupę, czy też klops. Jest także jednym z dodatków do jajecznicy.

Ostropest plamisty na wątrobę

Do ziół przekonała się także pani Ela, która spożywając ostropest plamisty łagodzi dolegliwości ze strony wątroby. Pani Ela ma wirusa zapalenia wątroby typu C. Po rocznym leczeniu lekarz prowadzący zalecił jej ścisłą dietę i powiedział, żeby nauczyła się z tym żyć. Ziół polecił nie stosować. - Pewnego dnia trafiłam na artykuł zatytułowany "Wątroba potrzebuje wsparcia", z którego to dowiedziałam się o zbawiennych właściwościach ostropestu i postanowiłam spróbować - opowiada. Od roku popija ziarenka tego zioła wodą lub sokiem, a także zmielony dodaje do potraw. - Czuję się po tym dobrze, między innymi pozbyłam się wzdęcia - mówi z ulgą. Ostropest plamisty jest jedną z najlepiej przebadanych roślin stosowanych dziś w medycynie. Chroni zdrowe komórki wątroby przed zniszczeniem, jak również przyczynia się do regeneracji komórek uszkodzonych. Jako uzupełnienie jest nie tylko skuteczny w leczeniu wątroby, nadaje się także doskonale do pozbycia się bólu pęcherzyka żółciowego lub zalegających w nim kamieni, a także chroni nerki przed toksynami.

Niewielu lekarzy zna tajniki ziołolecznictwa

Choć o leczniczym wpływie ziół pewne kręgi wiedzą od dawna, to dla lekarzy wciąż jest to nie dość znana dziedzina. Dlaczego? - Na uczelniach medycznych nie ma kierunku ziołolecznictwa**ani przedmiotów z nim związanych, dlatego też niewielu z nich zna tak na prawdę działanie poszczególnych ziół. Niemniej jednak zdarza się, że pacjenci są kierowani przez swoich lekarzy do nas, by oprócz leczenia farmakologicznego, wspomogli się ziołami - zdradza dr Marcin Samosiej.

Przed użyciem skonsultować się... z dr Googl'em

Zanim jednak zaczniecie robić wywar, zasięgnijcie wiedzy na temat działania poszczególnych ziół - w Internecie lub z książek - poleca lekarz, i zapoznajcie się, zwłaszcza z przeciwwskazaniami. Bowiem, oprócz tego, że każde z ziół ma różne właściwości, to niektóre z nich mogą wywołać niepożądane działanie z lekami, np. nasercowymi, czy też przeciwzakrzepowymi. Innych nie powinno stosować się z lekami moczopędnymi, a jeszcze innych - jak na przykład pokrzywy - w przypadku występowania krwotoków wywołanych polipami, czy też rakiem macicy. Bywają też takie, które długotrwale stosowane wydzielają trujące toksyny, jak np. jaskółcze ziele, które - jak mówi dr Samosiej - powoli wycofywane jest ze sprzedaży.

Czytaj także:
- Graffiti - sztuka miasta: nowy mural na skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Tuwima
- **

MM Łódź na Patio Portu Łódź [wideo]

**


od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto