Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FD4K: Pamięć o Holokauście w przestrzeniach miejskich

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
9 września o godzinie 17 w klubie Jazzga przy ulicy Piotrkowskiej 17 rozpoczął się pokaz slajdów Piotra Piluka, które obrazowały miejsca pamięci o Holokauście. Po prezentacji odbył się spacer po Łodzi szlakiem świątyń.

Na pokaz „Pamięć o Holokauście w przestrzeniach miejskich. Berlin – Łódź – Warszawa – Lwów” zorganizowanym w ramach tegorocznego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur przyszło do Jazzgi tak wielu łodzian, że ledwo się zmieścili. Jeszcze po godz. 17 wciąż trzeba było dostawiać krzesła. Publiczność zajęła całą salę oraz przedsionek.

Opis organizatora:
Trzy największe skupiska żydowskie w międzywojennej Europie to Warszawa, Łódź i Berlin, a w międzywojennej Polsce: Warszawa, Łódź oraz Lwów. W Warszawie i w Berlinie, którym wojna przyniosła największe zniszczenia, pamięć o traumatycznych zdarzeniach była wyraziście obecna, czego dowodem realizacje licznych pomników. Zupełnie inaczej w Łodzi i we Lwowie, dwukrotnie zmieniającym przynależność państwową. Te dwa miasta można scharakteryzować jako obszary zapomnienia, którym dopiero ostatnie lata przyniosły możliwość odzyskania utraconej pamięci.

Utrwalone na fotografiach obiekty przywołują zapomnianą topografię miast i skłaniają ku refleksji nad tym, jak i w jakich okolicznościach kształtowała się tam pamięć o Holokauście.

„W poszukiwaniu granicy” – pod takim hasłem odbył się spacer po Łodzi, którego przewodnikiem był Piotr Piluk. Podczas tego spaceru uczestnicy spotkania mogli zinterpretować fragment przestrzeni miejskiej. Jego trasa wiodła z klubu festiwalowego, dalej ulicą Piotrkowską przez plac Wolności, Park Staromiejski, Rynek, aż do placu Kościelnego. Na tym obszarze powstały trzy świątynie: kościół protestancki, synagoga i kościół katolicki. Synagoga nie istnieje, a jej dawne otoczenie to zaskakująca pustka w gęstej zabudowie tej części Łodzi. Dawny kościół protestancki zmienił swoją przynależność wyznaniową. Natomiast z kościołem katolickim wiąże się żydowska historia.


Piotr Piluk - fotograf, publicysta i dokumentalista. Od wielu lat realizuje projekt Ślady Obecności, przedstawiający relikty żydowskie w przestrzeniach miejskich Europy Środkowej i Wschodniej.  Swoje fotografie prezentował w Polsce, Niemczech, Anglii, Bułgarii, Szwecji, na Ukrainie i w USA. Jest członkiem zarządu głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, pracuje w redakcji „Słowa Żydowskiego / Dos Jidisze Wort” w Warszawie. Był stypendystą m.in. YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku i Goethe Institut w Berlinie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto