Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

F35 dla Polski. Kolejny etap szkolenia pilotów samolotów, które trafią do Łasku, skończony. Kiedy maszyny zaczną służyć w naszym kraju? FOT

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Najnowocześniejsze bojowe samoloty świata stacjonować mają w Łasku. Ich przyszłe polskie załogi przeszły już treningi taktyczne i na symulatorach, w kolejnym roku ćwiczyć mają już  z wykorzystaniem samych maszyn.
Najnowocześniejsze bojowe samoloty świata stacjonować mają w Łasku. Ich przyszłe polskie załogi przeszły już treningi taktyczne i na symulatorach, w kolejnym roku ćwiczyć mają już z wykorzystaniem samych maszyn. Ministerstwo Obrony Narodowej
W kolejny etap weszło szkolenie pilotów samolotów F-35, które trafią w najbliższych latach na wyposażenie Wojska Polskiego. Najnowocześniejsze bojowe samoloty świata stacjonować mają w Łasku. Ich przyszłe polskie załogi przeszły już treningi taktyczne i na symulatorach, w kolejnym roku ćwiczyć mają już z wykorzystaniem samych maszyn.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej grupie pilotów i techników, którzy po pomyślnym pierwszym etapie szkolenia sprawdzać się będą na F-35 wręczono certyfikaty. Podczas odprawy w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu najlepsi z najlepszych odbierali je z rąk Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w randze wicepremiera. Samoloty F-35, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, to uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

- Po podpisaniu zamówienia na F-35 w styczniu 2020 roku rozpoczęliśmy szkolenia: taktyczne i na symulatorach. W przyszłym roku rozpoczną się szkolenia na polskich samolotach F-35. Stany Zjednoczone zdecydowały o takiej formie szkolenia. Tak się dzieje w przypadku również innych państw, które wyposażyły swoje siły powietrzne w F-35 - mówił wiceprezes Rady Ministrów.

">

Pozyskanie samolotów F-35A dla Sił Zbrojnych RP – jak argumentuje MON - wynika ze zdefiniowanych potrzeb i wymagań operacyjnych służących nie tylko utrzymaniu obecnie posiadanego potencjału Sił Powietrznych, ale również jego rozbudowie wynikającej z pozyskania dodatkowych zdolności operacyjnych, jakie zapewniają samoloty piątej generacji.

- Dlaczego F-35 są najlepsze na świecie? Przez swoją sieciocentryczność. Będą funkcjonalne i będą odpowiadały naszym oczekiwaniom, jeżeli chodzi o odstraszanie i obronność. Będą świetnie współpracowały np. z Himarsami. Konsekwentnie wybieraliśmy uzbrojenie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, albo kompatybilne z uzbrojeniem amerykańskim - koreańskie samoloty FA-50.  To jest niezwykle ważny argument jeżeli chodzi właśnie o budowę siły Wojska Polskiego, jeżeli chodzi także o całą naszą NATO-wską politykę obrony i odstraszania - mówił w Poznaniu-Krzesinach szef MON.

Kiedy F35 w Polsce?

Dostawy samolotów F-35A dla Polski – według zapowiedzi MON - będą realizowane w latach 2024-2030. Pierwsze 6 samolotów czasowo zostanie rozmieszczonych w latach 2024-2025 w jednej z baz lotniczych na terytorium USA z przeznaczeniem do szkolenia personelu latającego i technicznego Sił Powietrznych RP. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26.

F35 mają stacjonować w Łasku

Najnowocześniejsze bojowe samoloty świata F35 stacjonować mają w Łasku. Minister Błaszczak – o czym informowaliśmy na naszych łamach wcześniej – ogłosił to dokładnie dwa lata temu podczas wizyty w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

- Rozmawiałem dziś z pilotami, którzy skończyli wstępne szkolenie w USA na samoloty F35. Lotnisko w Łasku będzie lotniskiem docelowym. Infrastruktura do potrzeb F35 będzie tu w Łask rozbudowywana – zapowiadał wówczas minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Umowa na zakup nowoczesnego sprzętu dla dla Sił Powietrznych RP dotyczyła 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35A, a została podpisana 31 stycznia 2020 roku w Dęblinie. Jej wartość opiewała na 4,6 mld USD,a mówiła o dostawie samolotów wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Cena jednostkowa samolotu F-35A (wraz z silnikiem) wynosi 87,3 mln USD netto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto