Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EC1 ruszy pod koniec 2014 roku [zdjęcia]

Redakcja
Sposobem na oszczędności w bieżącej działalności ma być wybór ...
Sposobem na oszczędności w bieżącej działalności ma być wybór ... Daniel Siwak
Sposobem na oszczędności w bieżącej działalności ma być wybór firm zewnętrznych. Te miałyby prowadzić np. gastronomię czy kino na terenie EC1.

Budowa kompleksu EC1 Wschód nazywanego także Centrum Sztuki Filmowej, dobiega końca. Po 31 marca tego roku wykonawca - firma Skanska - ma przekazać obiekty do odbioru technicznego. Wczoraj (26 lutego) władze Łodzi zaprezentowały wykończone już budynki.

- Ten projekt jest bardzo istotnym przedsięwzięciem nie tylko z powodu funkcji, jakie będzie pełnił. Ale także jest projektem, który pokazuje co można w naszych starych, pofabrycznych obiektach zrobić - mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

EC1 Wschód będzie się składał z planetarium, gdzie będzie można organizować multimedialne pokazy oraz wyświetlać filmy w technologii 3D. Tak zwany Teatr Dźwięku, to kolejny element tych gigantycznych powierzchni. Tutaj znajdzie się studio nagraniowe z reżyserką oraz studia do postprodukcji dźwięku. Funkcja Motion Capture ma przyciągnąć natomiast twórców gier komputerowych.

- Widzieliśmy obiekty dawnej elektrowni z 1907 roku, które zostały pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków z wielką starannością zostały zrewitalizowane. My przywróciliśmy też do świetności budynek dawnej maszynowni, który 1941 roku uległ pożarowi - tłumaczy Paweł Żuromski, kierownik projektu rewitalizacji.

W EC1 Wschód i EC1 Zachód przewidziano w sumie 168 etatów. Władze Łodzi chcą, aby większa część z nich obsadzona była przez firmy zewnętrzne. To one miałoby prowadzić kino, planetarium, studia dźwiękowe czy punkty gastronomiczne. Chodzi o zminimalizowanie kosztów tak, aby nie trzeba było rezerwować kwot w budżecie. Nie wiadomo jeszcze ile kosztować będzie utrzymanie całego kompleksu. Samo EC1 Wschód ma pochłonąć ok. 2 mln złotych. Zaktualizowany kosztorys ma pojawić się za mniej więcej za tydzień.

Część pomieszczeń biurowych będzie wykorzystywane przez Fundację Sztuki Świata Marka Żydowicza. FSS ma to zagwarantowane w ostatnim aneksie do umowy i oczywiście ma płacić za wynajem biur i jednego z mieszkań.

EC1 Zachód na półmetku

Istotną częścią całego projektu jest EC1 Zachód, położona bliżej ulicy Tuwima i Kilińskiego. To tutaj będzie mieściło się Centrum Nauki i Techniki, czyli taki łódzki odpowiednik stołecznego Centrum Nauki Kopernik. Z uwagi na charakter tego miejsca będzie ono pokazywało procesy przetwarzania energii.

- Ta część została zbudowana w miejscu, gdzie kiedyś funkcjonowała fabryka. Trzeba było tam pousuwać podziemne fundamenty i inne konstrukcje. Wybudowaliśmy nową sieć elektroenergetyczną i wodociągową oraz magistralę ciepłowniczą. Nie wszystkie elementy stalowe po ich demontażu udało się też zrewitalizować, więc trzeba było je budować od nowa - opowiada Paweł Żuromski.

Cały koszt rewitalizacji kompleksów pofabrycznych na terenie dawnej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej, wynosi aż 274 miliony złotych. Część z tej kwoty udało się pozyskać ze środków unijnych.

Zobacz materiały o wydarzeniach w Łodzi

Przeciwko przemocyOficer rezygnujeKreatywne lokaleDobry kontroler
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto