Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akinator, wirtualny dżin odgadujący myśli

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Samodoskonaląca się sieć, stworzona, by bawić i intrygować. To właśnie en.akinator.com. Wchodzisz z ciekawości, powracasz, by „zagiąć” dżina wyobrażając sobie coraz to nowszą postać, która nierzadko okazuje się być twoją matką, kotem, Hitlerem czy też anime. Akinator odgadnie ich wszystkich.

Kiedy wchodzimy na stronę, to tak jakbyśmy potarli lampę, z której lada moment wyłoni się dżin. Obudzony z trwającego wieki snu, Akinator nie jest z tych, którzy spełniają życzenia, ale bez obaw, obdarzony jest mocą. Posiada zdolność odgadywania myśli, a konkretnie postaci, o których pomyślimy.

Jeśli założymy, że gra zaczyna się tuż po kliknięciu „play”, możemy zauważyć, iż wstęp jest niewinny. Dżin zachęca do pomyślenia sobie o dowolnej, prawdziwej lub fikcyjnej postaci, którą on następnie postara się odgadnąć. Zanim jednak przystąpimy do odpowiadania na pytania, uzupełniamy informacje o nas – imię, wiek oraz płeć.

Na pierwszą turę składa się około dwudziestu pytań, po których dżin daje swoją odpowiedź. Dosyć istotne jest, by o wyobrażonej postaci mieć jakieś pojęcie. Wtedy, jeśli odpowiadaliśmy szczerze, wynik jest zazwyczaj poprawny. Jeśli jednak jest inaczej, możemy dać Akinatorowi jeszcze dwie szanse, które polegają na odpowiedzeniu na następnych kilka pytań. Do wyboru mamy pięć odpowiedzi: tak, prawdopodobnie tak, nie wiem, prawdopodobnie nie, nie.

Stosunkowo rzadko zdarza się, by po trzech turach pytań odpowiedź dżina była błędna. A to za sprawą bardzo rozbudowanej bazy, opartej o algorytm , który drogą eliminacji umożliwia odgadywanie postaci, oraz „naukę”, czyli poszerzanie bazy o nowe, zarówno postacie jak i pytania.

Akinator zwany jest Web Genius’em (genialną siecią). Strona została stworzona dzięki systemom uczącym się (inaczej: „machine learning”, czyli uczenie się maszyn). Jest to stosunkowo młoda, lecz szybko rozwijająca się dziedzina wchodząca w skład nauk zajmujących się problematyką Sztucznej Inteligencji. Naukowcy dążą do stworzenia automatycznego, niemal „myślącego” systemu, który będzie potrafił doskonalić się przy pomocy zgromadzonego doświadczenia, które jest niczym innym jak danymi, na podstawie których system ma za zadanie nabywać nową wiedzę.

Ten zabawny dżin jest w stanie wskazać postaci z każdego zakątka świata, nawet te, które wydają się nam niemożliwe do odgadnięcia. W moim przypadku odgadł, m.in. Kazimierza Marcinkiewicza, Billa Gatesa, Helenę Vondrackovą, Reksia, Top Cata, Ganesh(indyjskiego bożka), Jezusa, a nawet i… samego siebie, Akinatora.

Choć następujące po sobie pytania mogą być sprzeczne z udzielonymi już odpowiedziami, dżin potrafi zaskoczyć. Oczywiście można go oszukać udzielając błędnych odpowiedzi, ale prawdziwą satysfakcję można mieć jedynie wtedy, kiedy nie znajdzie on w swojej bazie naszej postaci. Przechytrzenie Akinatora wcale nie jest łatwe…

Spróbuj i powiedz czy Ci się to udało?


Strona działa od 2007 roku i jest przetłumaczona na pięć języków: angielski, francuski, niemiecki, hebrajski i portugalski.

MMŁódź poleca:


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto