Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywa biblioteka. Porozmawiaj z bezdomnym, gejem, kibicem i żydem

Redakcja
archiwum Mediów Regionalnych
Reprezentantów nieakceptowanych społecznie mniejszości będzie można "wypożyczyć". To już druga edycja wydarzenia w Łodzi.

Żywa Biblioteka w Łodzi rozpocznie się 16 listopada. Spotkanie potrwa od godz. 12 do 18 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83).

Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Jedyna różnica jest taka, że Książkami są prawdziwi ludzie – autentyczni reprezentanci mniejszości i grup społecznych, które nie są w społeczeństwie akceptowane, które stykają się ze stereotypami na swój temat i wykluczeniem ze względu na wyznanie, pochodzenie, narodowość, orientację seksualną, styl życia, wygląd, zawód.


Salon Ciekawej Książki 2014. W programie dyktando i zagraniczni goście


W Łodzi Żywa Biblioteka odbędzie po raz drugi. Każdy czytelnik będzie musiał się zarejestrować i dostanie kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Wtedy będzie miał możliwość porozmawiania z dowolnie wybraną książką przez 30 minut.

W Żywej Biblioteki 2014 pojawią się m.in.: biseksualistka, była narkomanka, bezdomny, edukatorka seksualna, gej, głuchy, kibic, lesbijka, mama adopcyjna, mama dziecka autystycznego, mama lesbijki, muzułmanie, niewidomy, ojciec samodzielnie wychowujący dziecko, osoba ciemnoskóra, osoba na wózku, pastor, poganka, poliamorystka, Rwandyjka, transgender, trzeźwy alkoholik, wegańska rodzina, Żyd

Głównym elementem wydarzenia jest bezpośrednia i szczera rozmowa z osobami, które określa się jako stawiane z boku ze względu na swój zawód, pochodzenie, kolor skóry, orientację, wyznanie, niepełnosprawność czy chorobę.

- Wierzymy, że taka rozmowa ma siłę i zdolność zwalczania uprzedzeń. Boimy się przecież tego (i tych), czego (których) nie znamy. Żywa Biblioteka jest więc pierwszym krokiem do poznania i przełamywania swoich wewnętrznych barier - przekonują organizatorzy. - To również szansa dla tej drugiej strony, aby podzielić się osobistym doświadczeniem, przedstawić fakty i zweryfikować krzywdzące opinie względem grupy.

Organizatorami wydarzenia są łódzkie Centrum Dialogu i Fabryka Równości. Pomysł Żywej Biblioteki narodził się w Danii, gdzie grupa młodych ludzi skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy” w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowała Human Library. W ciągu prawie 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 60 krajach na świecie.

Adam Tubilewicz

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto