Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Rybczyński. Wystawa w Atlasie sztuki w Łodzi

Wojciech Grzegorczyk
Odwiedzający wystawę zobaczą szkice, rysunki, obrazy i filmy Rybczyńskiegio
Odwiedzający wystawę zobaczą szkice, rysunki, obrazy i filmy Rybczyńskiegio Tomasz Hołod
W piątek w Atlasie Sztuki (ul. Piotrkowska 114/116) odbędzie się wernisaż wystawy "Zbigniew Rybczyński". Zwiedzający zobaczą na niej szkice, rysunki, obrazy, filmy, wideo i specjalną instalację. Kuratorem ekspozycji jest prof. Józef Robakowski.

Zbigniew Rybczyński należy do czołowych absolwentów łódzkiej Filmówki. Ukończył wydział operatorski na tej uczelni.Śmiało można nazwać go artystą wszechstronnym. Jest operatorem, reżyserem, scenarzystą i scenografem. Zasłynął jako artysta multimedialny i eksperymentator w dziedzinie nowych technologii, a jego pomysły z zakresu obrazu elektronicznego zostały opatentowane w USA.

Amerykańska Akademia Filmowa doceniła jego krótkometrażową animację "Tango", nad którą pracował przez rok. Film otrzymał Oscara w 1983 roku. Jego projekty zdobyły uznanie na festiwalach w stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Australii, Niemczech, Francji i we Włoszech.

Wystawa w Atlasie Sztuki prezentuje szeroki dorobek artystyczny Zbigniewa Rybczyńskiego. Będzie można na niej obejrzeć szkice, obrazy i rysunki. Pojawią się oczywiście filmy i projekcje wideo poświęcone twórcy.

Ekspozycję uzupełnia oryginalna instalacja. Nie zabraknie także sztychów z prywatnych zbiorów Rybczyńskiego, który jest również zapalonym kolekcjonerem sztuki. Kuratorem retrospektywy jest prof. Józef Robakowski, który współtworzył z autorem "Tanga" grupę Warsztat Formy Filmowej.

Ciekawym dopełnieniem ekspozycji jest katalog. Znajdują się w nim dwa eseje poświęcone twórczości Rybczyńskiego - autorstwa reżysera Andrzeja Barańskiego i prof. Siegfrieda Zielinskiego z uniwersytetu w Berlinie. Ponadto znajdziemy tam dwie rozmowy z operatorem i reżyserem - o związku twórczości z artystą i życiu w Polsce.

Wernisaż rozpocznie się o 19. Wystawę, która towarzyszy jubileuszowi 65-lecia istnienia łódzkiej Szkoły Filmowej, będzie można oglądać do 2 lutego 2014 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto