Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa ku pamięci Gen. Fieldorfa

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
We wtorek, w Galerii Nowej ŁDK, miało miejsce otwarcie wystawy p.t. „ Gen. A.E. Fieldorf „Nil” – żołnierz niezłomny. W 55. rocznicę śmierci”

Wśród przybyłych gości znaleźli się m. in. uczniowie trzech szkół ponadgimnazjalnych z Łodzi wraz z nauczycielami historii.

Zgromadzonych przywitał Marek Drużka, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi. Po krótkim wstępie przekazał głos prof. dr hab. Albinowi Głowackiemu, przewodniczącemu Rady Programowej Klubów Historycznych im. gen. „Grota” w okręgu łódzkim, który przedstawił nieszczęśliwe losy Fieldorfa.

Autorami wystawy są: Maria Fieldorf, bratanica „Nila” oraz jej mąż, Leszek Zachuta. Wystawa wcześniej prezentowana była w Kaliszu i Opocznie, będzie również w pozostałych miastach regionu łódzkiego.

Generał August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 w Krakowie, gdzie ukończył szkołę męską im. św. Mikołaja, a następnie I Męskie Seminarium. W 1912 roku został pełnoprawnym członkiem Związku Strzeleckiego. Od tamtej pory czynnie działał w służbie Narodu, m.in. w I Brygadzie Legionów, w szeregach Wojska Polskiego, w I pułku Piechoty Legionów, brał udział m.in. w wyzwalaniu Dyneburga, Żytomierza i w wyprawie kijowskiej, był dowódcą 51 Pułku Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego w Brzeżanach, w ramach 12 Dywizji Piechoty. Podczas II wojny światowej był zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, Naczelnym Komendanta organizacji NIE, kadrowego odłamu Armii Krajowej przygotowanego do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

Po wojnie obserwował go Urząd Bezpieczeństwa. Aresztowany w Łodzi został przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie śledczym MBP na ul. Koszykowej. Następnie trafił do więzienia na Mokotowie, przy ul. Rakowieckiej 37 i usłyszał oskarżenie o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Ocalić mogło go wtedy jedynie przyjęcie współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa, czego odmówił nawet w obliczu tortur.

16 kwietnia 1952 Fieldorf został skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m.st. Warszawy przez sędzię Marię Górowską na karę śmierci przez powieszenie. Dla żołnierza śmierć przez powieszenie była uwłaczająca. 20 października 1952 Sąd Najwyższy na posiedzeniu odbywającym się w trybie tajnym, pod nieobecność oskarżonego i jedynie na podstawie nadesłanych dokumentów, zatwierdził wyrok. Prośba rodziny o ułaskawienie została odrzucona, ówczesny Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 r., a ciało pochowano w nieznanym do dziś miejscu.

Śledztwo w sprawie niesłusznego w rzeczywistości mordu sądowego przeprowadzonego na gen. Fieldorfie zostało wszczęte w 1992 r. Główną Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Objęło ono wszystkie osoby, które w latach 1950-1952 zaangażowane były w sprawę gen. "Nila". Niestety, w trakcie okazało się, że podejrzani albo już nie żyją, albo zmarli w trakcie postępowania. Akt oskarżenia udało się sformułować jedynie wobec Heleny Wolińskiej, Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Marii Górowskiej, sędzi Sądu Wojewódzkiego.

30 lipca 2006 Gen. A.E. Fieldorf został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto