Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilijne smaki regionów Polski

Monika Gałązka
Monika Gałązka
Święta to magiczne słowo i magiczny czas. Od wieków rozpoczynamy je wieczerzą wigilijną przy suto zastawionym stole.

Tradycyjna wigilijna kolacja w wielu regionach naszego kraju składała się z 12 dań - tylu było apostołów i tyle jest miesięcy. W części Polski liczba potraw musiała być nieparzysta, a ich maksymalna ilość wynosiła 13.  Ilość zależała od zamożności gospodarza.

W Łodzi, ze względu na położenie miasta, mieszały się głównie elementy tradycji mazowieckiej, wielkopolskiej i małopolskiej.

Na Mazowszu, jak opisuje w "Chłopach" Rejmont, Wigilia była bardzo obfita:

- "Najpierw był kwas buraczany, gotowany na grzybach z ziemniakami całymi, a potem szły śledzie w mące obmaczane i smażone na oleju konopnym, potem zaś pszenne kluski z makiem, a potem szła kapusta z grzybami olejem również obmaszczona. A na ostatek... przysmak prawdziwy, bo racuszki z gryczanej mąki z miodem zatarte i w makowym oleju uprażone. A przygryzali to wszystko prostym chlebem, bo placka ani strucli że z mlekiem i masłem były nie godziło się jeść tego dnia”.

W Wielkopolsce kolacja wigilijna składała się z sinej zupy konopnej, grochówki lub polewki z maku z jagłami, albo też z ,,więdki” czyli brukwi suszonej, sparzonej wrzątkiem i obsypanej mąką. Także z klusek z sokiem z kiszonej kapusty, klusek z makiem i miodem lub z faryną, gorszym ciemnym cukrem.

Na górnym Śląsku królowały tradycyjne "makówki", kawałki bułki drożdżowej przełożone makiem i zalane mlekiem oraz ,,moczki”, rodzaj budyniu z pokruszonych pierników rozmoczonych w kompocie porzeczkowym z dodatkiem bakalii.

Na Podlasiu tradycją był barszcz z maki żytniej lub barszcz buraczany, kasza gryczana z sosem grzybowym, kapusta faszerowana, kasza jaglana, kluski z makiem, pierogi z grzybami, soczewicą, jabłkami, śliwkami lub z farszem z siemienia lnianego, racuchy, kisiel owsiany, a także kutia.

Górale zajadali się gotowaną fasolą, kapustą, rybami i suszonymi śliwkami.

Na Podkarpaciu daniem głównym był ,,siemieniec”, czyli zupa z siemienia lnianego z pęczakiem domowym. Potem podawano groch, gotowaną rzepę suszoną, owoce, kapustę z grzybami, fasolę maszczoną olejem i kluski z makiem.

Obecnie regionalne potrawy także pojawiają się na wigilijnych stołach. Tradycją są potrawy z karpia, kutia, kasza jaglana, zupa z suszonych owoców lub też barszcz czerwony. Nieodzownym elementem kolacji są także śledzie w wielu rodzajach, groch z kapustą, pieczarki.

A co pojawia się na stołach MMkowiczów? Zapraszam do dyskusji.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto