Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości z udziałem Prezydenta RP

Redakcja
Dziś na terenie naszego miasta miały miejsce kolejne uroczystości, rocznicowych obchodów likwidacji Litzmannstadt Ghetto.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wielu europejskich państw oraz Prezydent RP z małżonką.

O godz. 11, na terenie Memoriału Radegast Bahnhoff odbyły się w pierwszej kolejności ceremonie upamiętniające wywóz łódzkiej i międzynarodowej ludności żydowskiej do obozów zagłady. W imieniu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kwiaty pod pamiątkową płytą złożył Minister w Kancelarii Prezydenta RP - Mariusz Handzlik.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się osobistości reprezentujące m.in. miasta niemieckie, austriackie, stolicę Izraela oraz liczne organizacje, których zadaniem jest kultywowanie pamięci o minionych wydarzeniach i pomoc tym, którym udało się przeżyć zagładę.


fot.A.Fochtman

Szczególnymi uczestnikami uroczystości byli sami ocaleni, ich rodziny, przyjaciele. Mieli Oni okazję spotkać się po wielu latach w miejscu, w którym, niemal dokładnie 65 lat temu widzieli się, jak sądzili wówczas, po raz ostatni.

Dla uczczenia pamięci Żydów i Polaków, którzy z wielkim poświęceniem życia własnego i swoich rodzin nieśli im pomoc w czasach zagłady, wszyscy uczestnicy ceremonii wzięli udział w kommemoratywnym "Marszu Pamięci".

Jego trasa wiodła od Memoriału, poprzez okolice Cmentarza Żydowskiego, aż po utworzony na przestrzeni ostatnich lat - Park Ocalałych.

O godz. 13, gdy pochód dotarł do miejsca przeznaczenia, rozpoczęły się uroczystości z udziałem gości międzynarodowych. Po przemówieniu Prezydenta Miasta Łodzi - Jerzego Kropiwnickiego, głos zabrał Lech Kaczyński, który dokonał również odsłonięcia Pomnika Upamiętniającego Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej.


fot.A.Fochtman

W trakcie ceremonii wręczono również odznaczenia tym, którzy brali czynny udział w ratowaniu ludności żydowskiej, tym którzy zasłużyli się dla dobra i postępu dialogu polsko - żydowskiego. Tym, którzy przyczynili się w czasie zagłady do ocalenia Żydów, wręczono Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Wielu z nich otrzymało to wyjątkowe wyróżnienie pośmiertnie, gdyż, jak widać, przez ponad sześć dziesięcioleci ich bohaterska postawa pozostawała doceniona jedynie przez tych, którym pomogli.

Na zakończenie, głos zabrał Mordechaj Zissera, biznesmena z Izraela, który ma łódzkie korzenie. Zdecydował się on przekazać 3 mln dolarów na budowę łódzkiego Centrum Dialogu, które ma stanąć w Parku Ocalałych na przestrzeni najbliższych lat.

Przeczytaj także:

- Obchody 64. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto
- 67. rocznica likwidacji podobozu dla Sinti i Romów
- W poszukiwaniu śladów Litzmannstadt Ghetto
- Dzień pamięci o zagładzie - obchody w Łodzi

- Odsłonięcie obelisku "Żegoty" w Parku ocalałych
- Pokazy filmów na Altshtot

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto