Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki zbiera koszule

Maciej Kałach
Można przynieść dowolną koszulę - byle miała rękawy
Można przynieść dowolną koszulę - byle miała rękawy fot. Arkadiusz Lawrywianiec
Uniwersytet Łódzki zaczął akcję zbierania koszul wśród studentów. Każdy studiujący, który posiada te części garderoby od lat zalegające na dnie szafy, ma niepowtarzalną okazję, aby zamienić je w dzieło sztuki. Uczelnia liczy, że studenci przyniosą co najmniej 350 koszul. Taka liczba jest potrzebna Kaarinie Kaikkonen, artystce z Finlandii.

- Można przynosić dowolne koszule. Gładkie, w paski, kraciaste, czarne czy różowe - wylicza Karolina Tomczyk z Biura Międzynarodowych Projektów Edukacyjnych Uniwersytetu Łódzkiego, która koordynuje akcję. - Ważne tylko, żeby koszula miała rękaw krótki lub długi.

Uczelnia liczy, że studenci przyniosą co najmniej 350 koszul. Taka liczba jest potrzebna Kaarinie Kaikkonen, artystce z Finlandii.

Kaikkonen, oczywiście, ma swoje koszule, jednak z tych przyniesionych przez studentów zamierza stworzyć instalację, która, jak mówi Tomczyk, opisze "różnorodność Europy". Jej mieszkańcy są bowiem tak różnorodni, jak noszone przez nich koszule.

Instalacje będzie można oglądać w miejscu określanym do niedawna jako łódzkie Chinatown. Pod tą nazwą kryły się budki z tanim, orientalnym jedzeniem przy pasażu ciągnącym się od ulicy Piotrkowskiej 138. Do usuwania Chinatown wzięły się władze miasta, a koszulowe dzieło sztuki ma się pojawić w pasażu 14 listopada.

Na razie nie sposób określić jego kształtu i formy - Kaarine Kaikkonen jest performerką i już po przyjeździe zadecyduje, jak wykorzysta zdobyte materiały, choć ma w głowie ogólną wizję dzieła.

Każdy, kto chce wspomóc fińską artystkę, może zostawić koszulę do 4 listopada. Uniwersytet punkty zbiórki otworzył w trzech miejscach. Pierwszy to "Buła", czyli Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego przy ulicy Matejki. Dwa pozostałe to szatnie Wydziału Prawa i Administracji UŁ (od ul. Pomorskiej) oraz szatnia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ (od ul. Polskiej Organizacji Wojskowej).

W pasażu przy ul. Piotrkowskiej 138 pojawią się również inne prace powstałe w ramach projektu United States of Europe - USE, czyli Stany Zjednoczone Europy. Będzie to mobilna wystawa mówiąca o tożsamości europejskiej oraz współczesnej Europie.

Mobilność projektu USE polega na tym, że po opuszczeniu Łodzi 4 grudnia objedzie dziesięć krajów - oprócz Polski - Finlandię, Bułgarię, Litwę, Portugalię, Cypr, Niemcy, Belgię, Francję i Irlandię.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto