Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taśma filmowa odchodzi w zapomnienie. W regionie łódzkim powstaje sieć kin cyfrowych

Redakcja
Daniel Siwak
Analog to już przeszłość - przekonują władze regionu. W związku z tym w ciągu najbliższych lat w regionie ma postać sieć kin cyfrowych.
Kino pod chmurką? Wystartowała już wakacyjna POLÓWKA 2012

W jedności siła - przekonują przedstawiciele małych kin regionalnych. Dzisiaj (3 lipca) w Łódzkim Domu Kultury poznaliśmy ideę działania i ramy organizacyjne powstającej Regionalnej Sieci Kin Cyfrowych Województwa Łódzkiego.

- Przedsięwzięcie to pojawiało się już na Kongresie Kultury i ma zmobilizować małe ośrodki, aby uczynić ich sala kinowe atrakcyjnymi - mówił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Swoją chęć do przystąpienia do sieci wyraziły instytucje z Koluszek, Rawy Mazowieckiej, Skierniewic, Głowna, Opoczna, Łowicza, Wieruszowa, Wielunia, Radomska, Bełchatowa, Kutna i Łodzi. W projekcie chodzi o zapobieganie marginalizacji lokalnych kin, edukację filmową oraz wyposażenie ich w technologię cyfrową. A ta jest tańsza nawet o jedną dziesiątą od używania taśm filmowych.

- Korzyści są ogromne. Przede wszystkim jest to wspólne działanie w jednym temacie i w jednym celu. To umożliwi ukierunkować wszystkich partnerów na myślenie, aby uatrakcyjnić ofertę kulturalną w swoich miejscowościach - tłumaczy Dorota Wodnicka, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Koszt zakupu projektora cyfrowego oraz wyposażenia sali wynosi według szacunków od 300 do 600 tys. złotych. Urzędnicy zachęcają, aby pozyskiwać fundusze na wyposażenie kin poprzez środki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na złotówki z województwa można liczyć dopiero w nowej perspektywie finansowej, czyli w 2014 roku.

- Taka jest kolej rzeczy, że kino analogowe, tak jak telefony analogowe, kończy się. Pewną barierą jest to, że kino cyfrowe jest jeszcze trochę drogie. Ale wydaje mi się, że z czasem jednak będzie coraz tańsze. Miejmy nadzieję, że uda nam się to zorganizować i nie będzie to sama idea - uważa Jacek Lewkowski, wicedyrektor Łódzkiego Domu Kultury.

Małe kina chcą także pokazać, że skupione w sieci mogą być równie atrakcyjne, jak wielkie sieci typu Silver Screen czy Cinema City. Poza tym, jak opowiadał Piotr Bigos z Domu Kultury w Skierniewicach, kameralność też potrafi przyciągnąć.

Porozumienie dotyczące Regionalnej Sieci Kin Cyfrowych Województwa Łódzkiego podpisało na razie 12 partnerów, ale w każdej chwili mogą dołączyć do niego kolejne podmioty, w tym nawet prywatne kina. Oficjalna inauguracja Sieci odbędzie się 28 sierpnia w Łódzkim Domu Kultury, który pełni rolę lidera. Po Małopolsce byłaby to już druga sieć kin cyfrowych w naszym kraju. Kiedy wszystkie ekrany zostaną ostatecznie scyfryzowane? To zależy od możliwości finansowych poszczególnych miast.

Czytaj więcej o kulturze w Łodzi:

Polecamy na MM Łódź
Juwenalia 2012 w Łodzi| Noc Muzeów 2012 w Łodzi | Student na rowerze | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Karaoke w Łodzi| Auto Radar

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto