Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Kościuszko z Bałut odzyska dawny wygląd [zdjęcia+wideo]

Redakcja
Rzeźba Kościuszki na Bałutach może odzyskać dawny wygląd. Najpierw zostanie umyta, w przyszłości być może poddana renowacji.
Tak łódzkie kamienice odzyskują blask [zdjęcia]

Wrześnieńska - niewielka, kręta ulica ukryta pośród bloków i starych kamienic na Bałutach. To tutaj pod numerem 4. znajduje się nietypowa rzeźba, która wyglądem postaci przypomina monumentalnego Tadeusza Kościuszko z placu Wolności.

I to podobieństwo wcale nie jest przypadkowe. W kamienicy wybudowanej przez Marię i Stefana Szylke znajduje się rzeźba nazywana Tadeuszem Kościuszko z Bałut lub Bałuckim Naczelnikiem.

Rzeźba za sprawą Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Łodzi być może powoli odzyska dawny wygląd. Dzisiaj (18 lipca) pod okien konserwatora zabytków odbywało się jej czyszczenie.

- Jesteśmy tutaj na Bałutach od siedemdziesięciu lat. Chcieliśmy poprzez renowację tej rzeźby dać coś od siebie mieszkańcom. Przedsiębiorstw jest wiele, a rzeczy do zrobienia w Łodzi jeszcze więcej. Jakby każdy coś zrobił, to byłoby to z pożytkiem dla łodzian - przekonuje Artur Augustyn, prezes MPO Łódź.

A czyszczenie, to dopiero początek przywracania dawnego wyglądu ponad stuletniej rzeźbie. Specjaliści przyznają wprost - trzeba zrobić jeszcze wiele, a sama figurka nie jest w zbyt dobrym stanie. - Dzisiaj właściwie zaczniemy prace, które polegać będą na odkrywaniu warstw, bo ta rzeźba jak widać pokryta jest wieloma warstwami wtórnymi. Są plany, aby została ona odnowiona - mówi Anna Połomka.

Sama historia rzeźby jest bardzo ciekawa. Początkowo wystąpiono o zgodę na ustawienie postumentu krakowiaka. Jednak mieszkańcy Łodzi nie mieli wątpliwości, że postać w sukmanie, to ubrany w mundur oficerski z Krzyżem Virtuti Militari i szablą - Tadeusz Kościuszko. Członkowie rodziny Szylke przechodząc obok niej zdejmowali nakrycia głowy.

- Bardzo cieszę się z tej inicjatywy. Ulica Wrześnieńska i stojąca przy niej ta kamienica wyróżnia się budową rzeźby nad wejściem zainicjowaną przez rodzinę Szylke. Prawdopodobnie autorem jej jest znany artysta Wacław Konopka, a sama rzeźba wymaga konserwacji - opowiada Historyk Cezary Pawlak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto