Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybkie badania i analizy w WAM-ie możliwe dzięki nowoczesnej aparaturze

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Po remoncie, doposażony w nowoczesny sprzęt, ponownie został otwarty Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Biochemii Klinicznej w szpitalu WAM.

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Biochemii Klinicznej**prowadzi działalność naukową i dydaktyczną na rzecz Uniwersytetu Medycznego oraz działalność usługową na rzecz Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej. W ramach działalności usługowej w zakładzie wykonuje się badania laboratoryjne dla pacjentów szpitala, podstawowej opieki zdrowotnej i gabinetów specjalistycznych.

Remont zakładu z oddawaniem kolejnych pracowni trwał 2 lata. Jednakże w trakcie prac budowlanych zakład cały czas świadczył przypisane mu usługi w pełnym zakresie. Teraz, jak cieszy się Marek Paradowski, kierownik Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Biochemii Klinicznej, zakład spełnia standardy ustalone przez Ministerstwo Zdrowia - dostosowany jest do przepisów i norm obowiązujących w laboratorium w związku z pracą z materiałem zakaźnym.

Natomiast dzięki nowoczesnej aparaturze badania wykonywane będą o wiele szybciej. - Czas od chwili zlecenia badania do otrzymania wyniku mieści się teraz w godzinie i jest on czasem prawidłowym, czemu większość polskich szpitali nie jest w stanie sprostać - mówi Paradowski. Z wyremontowanego i doposażonego oddziału cieszy się również dyrektor szpitala, Jacek Rysz, który zdaje sobie sprawę z tego, że wiarygodna i szybka diagnostyka skraca czas hospitalizacji i zmniejsza koszty szpitalne.

Nowoczesna aparatura do analiz w szpitalu WAM

Do urządzeń, które najbardziej przyczynią się do przyspieszenia analiz zaliczają się m.in.: dwa duże analizatory (w pracowni biochemicznej). - Ten większy robi około 800 oznaczeń w ciągu godziny, dziennie wykonuje 2,5 tysiąca badań - tłumaczy Paradowski.

System pomiaru i utrzymania temperatury we wszystkich urządzeniach termicznych (lodówkach, zamrażalkach, cieplarkach) monitoruje temperaturę. - W przypadku nawet najmniejszej zmiany temperatury uruchamiana jest centralna sygnalizacja - wyjaśnia kierownik zakładu.

W pracowni hematologii i koagulologii znajduje się natomiast analizator, który do bardzo dokładnej analizy potrzebuje jedynie 100 ml krwi, czyli jedynie 3 krople, a na uzyskanie wyniku potrzeba tylko 35 sekund.

W zakładzie wykonuje się około 800 tys. badań rocznie w szerokim spektrum, praca trwa 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu. Pracują w nim aktualnie 22 osoby, w tym 11 diagnostów laboratoryjnych (w tym 1 z tytułem profesora, 4 ze stopniem dr n. med.,
8 z dyplomem specjalisty z diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii i toksykologii), 9 techników i 2 pracowników administracji.

Jak podkreśla Marek Paradowski, zakład ten jest jedyną placówką w regonie łódzkim i jednym z nielicznych ośrodków w kraju wykonujących badania laboratoryjne, w którym pracuje tak duża liczba osób z wysokimi kwalifikacjami. Z tego względu zakład jest jednostką akredytowaną do prowadzenia specjalizacyjnych staży kierunkowych dla lekarzy i diagnostów laboratoryjnych w zakresie różnych specjalności lekarskich.

Czytaj także:
- Zima w Łodzi: sytuacja na drogach poprawia się
- Flash mob przeciw AIDS w Manufakturze [wideo]

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

Wybory samorządowe 2010


od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto