Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co najmniej raz do roku idź do ginekologa – przypomina paniom łódzki oddział NFZ. Wizyta u lekarza może uratować zdrowie i życie.

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna odwiedzić ginekologa, nawet jeśli nie współżyje i nie odczuwa dolegliwości - przypomina paniom łódzki oddział NFZ. Taka wizyta może uratować od wielu kłopotów zdrowotnych.

Nie wszystkie kobiety z Łódzkiego chodzą regularnie do ginekologa

Część mieszkanek województwa łódzkiego wciąż nie odwiedza regularnie ginekologa. Z opublikowanego w 2022 roku raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” dla Gedeon Richter Polska wynika, że tylko co piąta Polka chodzi do ginekologa co najmniej raz na rok, a co czwarta chodzi raz na trzy lata. A aż 13 proc. kobiet w ogóle do ginekologa nie chodzi. Część pań krępuje się podczas wizyty u tego specjalisty, część obawia się wyników badań. Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca, by to zmienić.

Prof. Jarosław Kalinka, ginekolog i perinatolog, kierownik kliniki perinatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że regularne wizyty u ginekologa pozwalają wyłapać nieprawidłowości lub ich początek na etapie, w którym można je zatrzymać i wyleczyć.

- Nawet jeśli kobieta nie ma dolegliwości w chwili obecnej nie oznacza to, że jej stan zdrowia jest idealny. To dopiero może stwierdzić lekarz, robiąc pacjentce badania w tym cytologię i USG – wyjaśnia prof. Kalinka. - Podobnie jest z wizytami u stomatologa. To, że zęby nas nie bolą, nie oznacza, że na pewno są zdrowe i nie trzeba się badać – tłumaczy.

W zależności od wieku kobiety wizyta u ginekologa będzie się koncentrować na różnych aspektach kobiecego zdrowia. Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa powinna nastąpić w wieku pierwszej miesiączki, czyli około 11-13 roku życia. To czas na kontrolę rozwoju, wybranie lekarza i zdobycie przez nastolatkę wiedzy: o swojej fizjologii, przyszłej antykoncepcji, ryzyku infekcji, szczepieniach przeciw HPV, czy profilaktyki nowotworów. I co najważniejsze –dziewczynki oswoją się z wizytami.

Prof. Jarosław Kalinka zachęca też do wizyt przyszłe mamy, już na etapie planowania ciąży. Jeśli nie odłożą wizyt na czas ciąży mogą omówić kwestie przygotowań w tym np. suplementacji kwasem foliowym.

- Wiele osób o tym wie, ale część pań nie pamięta i bierze dopiero wtedy, gdy jest w ciąży – mówi lekarz.

Wizyta u ginekologa pozwala wcześnie wykryć nieprawidłowości

Regularne wizyty u ginekologa to szansa na wczesne wykrycie mięśniaków, torbieli jajników oraz śmiertelnie groźnych nowotworów taki jak rak jajników, endometrium czy trzonu macicy, które długo nie dają objawów.

- Z każdym rokiem życia i każdym kilogramem nadwagi, nie mówiąc o alkoholu i nikotynie ryzyko kobiecych nowotworów rośnie, chorobę wcześnie wykrytą – podczas wizyty u ginekologa- skutecznie wyleczysz – namawia Anna Leder z ŁOW NFZ.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem kobiecym jest rak endometrium czyli rak trzonu macicy, który najczęściej dotyczy pań po 50. roku życia. Choć daje on objawy – np. nieprawidłowe krwawienia, bóle, stany zapalne czy utrata masy ciała, to najwcześniej można go wykryć podczas wizyty ginekologicznej połączonej z badaniem USG.

Rak endometrium. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Podczas standardowej wizyty u ginekologa lekarz może też wykonać cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy lub poza programem, bez względu na wiek. Badanie pozwala wykryć zmiany na bardzo wczesnym etapie i wdrożyć leczenie. Kobiety w wieku 25-64 lat w ramach programu profilaktyki robią je raz na trzy lata, a kobiety z grup ryzyka częściej.

Regularne wizyty u ginekologa i badanie usg są też podstawą wczesnego wykrywania raka jajnika i jego leczenia. Nowotwór ten we wczesnej fazie nie daje bowiem objawów.

Jak zapobiegać rakowi jajnika i jakie są objawy?

Dlatego łódzki oddział NFZ zachęca panie do wizyt kontrolnych.

- Raz do roku odwiedzajmy ginekologa - apeluje Anna Leder z ŁOW NFZ. - Badajmy się, nawet jeśli nic nas nie boli, nie współżyjemy, nie stosujemy antykoncepcji i nie planujemy ciąży – zachęca.

Do ginekologa bez skierowania bezpłatnie w ramach NFZ

Do ginekologa można się wybrać bezpłatnie w ramach NFZ. Co ważne do tego specjalisty nie trzeba mieć skierowania. Można wybrać dowolny gabinet mający umowę z NFZ. Gabinety i przychodnie są we wszystkich powiatach województwa łódzkiego, nawet w małych miejscowościach. W sumie w Łódzkiem do wyboru jest 179 poradni i gabinetów ginekologicznych.

Jeśli nie mamy stałego lekarza lub chcemy poszukać innego specjalisty możemy znaleźć listę wszystkich gabinetów w powiatach regionu łódzkiego w serwisie internetowym Gdzie Się Leczyć Narodowego Funduszu Zdrowia (www.gsl.nfz.gov.pl) w zakładce Szpitale i Przychodnie oraz Przychodnie Specjalistyczne) lub pod bezpłatnym numerem infolinii NFZ 800 190 590.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto