Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Łodzi do likwidacji. Nauczyciele chcą specjalnej komisji

Redakcja
Przerażeni nauczyciele walczą o likwidowane szkoły. Apelują o powołanie specjalnej komisji, która zajęłaby się problemem szkolnictwa.

Związek Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi nie zgadza się na likwidację szkół


Media informują rodziców i nauczycieli o likwidacji szkół. Instytucje oświatowe są zaskoczone takim obrotem sprawy. - Działania prezydenta prowadzą do destrukcji łódzkiej oświaty - stwierdza Małgorzata Niewiadomska - Cudak (SLD), wiceprzewodnicząca komisji Edukacji Rady Miejskiej. - Dowiaduję się z prasy, że Gimnazjum nr 45 przy ulicy Kadłubka przestanie istnieć. Przecież tam miały być drzwi otwarte dla uczniów - dodaje.

Inne szkoły przeznaczone do likwidacji to m.in. Szkoła Podstawowa nr 67 na Retkini czy Szkoła Podstawowa nr 203 w Mileszkach. - Szkoły powstawały w czynie społecznym - stwierdza Niewiadomska - Cudak. - Może trzeba utworzyć w Mileszkach przedszkole, którego brakuje, a nie odbierać dzieciom całą placówkę edukacyjną. Nie wyobrażam sobie kilometrowych dojazdów dzieci do innych szkół -dopowiada.

Nieoficjalnie wiadomo, że znikną także klasy profilowane np. policyjna w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Przybyszewskiego czy sportowa w LV LO przy ulicy Strykowskiej.

Karolew bez gimnazjum

Mimo niżu demograficznego na niektórych osiedlach przybywa mieszkańców. Jednak placówki oświatowe mają być tam również likwidowane. Tak się stanie ze Szkołą Podstawową nr 40 (Osiedle im. Montwiłła - Mireckiego), a także Gimnazjum nr 20 (Karolew). - Prezydent nie bierze pod uwagę, że w ten sposób Polesie zostanie pozbawione gimnazjum na Karolewie - niepokoi się Dariusz Joński (SLD), radny sejmiku wojewódzkiego. - Dziwię się, że szkoły przeznaczone do likwidacji w ogóle nie są odwiedzane przez urzędników. To niedopuszczalne traktowanie nauczycieli, uczniów i rodziców - dodaje.

Samorządowcy domagają się także przedstawienia przyczyn ekonomicznych likwidacji szkół, ponieważ placówki były niedawno remontowane, a teraz mają być zamknięte. - Poprawiliśmy warunki nauczania w Gimnazjum nr 20 - opisuje Niewiadomska- Cudak. - Nie rozumiem decyzji o zakończeniu nauczania w tym miejscu - dopowiada.

Specjalna komisja ma zapobiec zamykaniu szkół

Według nauczycieli miasto powinno powołać specjalną komisję zajmującą się restrukturyzacją oświaty. W jej skład mieliby wejść dyrektorzy szkół i przedstawiciele Wydziału Edukacji. - Sprawdźmy stan techniczny placówek i możliwości edukacyjne tych instytucji - opisuje Jadwiga Tomaszewska ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi. - Postarajmy doprowadzić do wspólnych konsultacji. Rozwiążmy razem problemy łódzkiej edukacji - apeluje.

Nie wiadomo również, co będzie z budynkami po zlikwidowanych instytucjach. Obecnie na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Jednak, jak się dowiadujemy, prezydent mimo nauczycielskich protestów, chce na najbliższej sesji Rady Miejskiej prosić radnych o podjęcie decyzji dotyczących zamknięcia niektórych placówek.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"


Czytaj także:

- Łódzcy studenci sprzeciwiają się zmianom na uczelniach
- Powtórka strajku sprzed 30 lat w NZS nieocenioną lekcją historii

GŁOSUJ NA 7 NADZIEI ŁODZI


Zobacz też na MM Łódź

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto