Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna Strefa Sztuki w terminie

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Wątpliwości odnośnie powstania Specjalnej Strefy Sztuki rozwiane. Pozwolenie na budowę podpisane i w drodze do ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Dziś (31 maja) upływa termin złożenia pakietu dokumentów związanych z budową Specjalnej Strefy Sztuki na biurku Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdążyliśmy, bowiem dziś została podpisana najważniejsza umowa o decyzji budowy Strefy, którą Michał Maćkiewicz, dyrektor ds. inwestycji, dostarczy ministrowi zaraz po konferencji.

190 mln z ministerstwa kultury

SSS ma kosztować 380 mln zł. - Nigdy nie wierzyliśmy, że dostaniemy całą kwotę - powiedział Andrzej Walczak, pełnomocnik prezydenta ds. Specjalnej Strefy Sztuki. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Bogdan Zdrojewski da 190 mln zł. Pozostałą kwotę wyłoży miasto.

Początek budowy Nowego Centrum Łodzi

SSS ulokowana między ulicami Tuwima, Kopcińskiego, Narutowicza i Sienkiewicza będzie znajdowała się w Nowym Centrum Łodzi. Budynek SSS będzie miał kształt rury, nazywanej „szklanym cylindrem nieskończoności”, który ma być początkiem budowy NCŁ. - Od dziś powinniśmy mówić o całym centrum, ponieważ ta rura nie miałaby bez niego sensu - mówi Walczak.

Szklana rura łącząca wschód i zachód Europy

Kulturalna orientacja budynku kładzie główny nacisk na prezentowanie i przekaz sztuki współczesnej. To ukierunkowanie uzupełnią instytucje o charakterze naukowym i informacyjnym oraz pomieszczenia z przeznaczeniem na imprezy kulturalne.

Specjalna Strefa Sztuki stanie się czymś w rodzaju kalejdoskopu, przez który pół Europy patrzeć będzie na Świat. Dlatego też, jak zapewnia Walczak, spotkanie się dwóch kultur - Europy Wschodniej i Zachodniej, powinno być głównym elementem rury. - Wschód nie ma żadnej reprezentacji na zachodzie Europy. Będziemy więc próbowali powiązać wschód z zachodem, by dać obraz całej Europy - mówi.

Wielkie rozkopy w drugiej połowie 2011

Z projektem SSS ściśle związana jest również przebudowa dworca Łódź Fabryczna. Jak zapowiedział w-ce prezydent Magin, prace kolejowe, czyli przeniesienie dworca pod ziemię, rozpoczną się w drugiej połowie 2011 roku. - Do końca 2010 roku zakończy się postępowanie przetargowe. Następnie po wybraniu wykonawcy potrzeba będzie jeszcze pół roku, by zabrać się za prace remontowe - wyjaśnia Michał Maćkiewicz.

Pasażerowie PKP będą mieli przez podziemną część nowego budynku SSS bezpośredni dostęp do muzeum, przez co przestrzeń dworca zyska na wartości.

Jak zapowiedział w-ce prezydent Magin, prace przebudowy terenów EC1, również wchodzące w skład NCŁ, ruszą 15 czerwca.

Już dziś możesz zobaczyć, jak będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi. Obejrzyj wideo-wizualizację.

Czytaj także:
- Strefa Zdrowia już ruszyła! [video]
- Najlepsi 7-latkowie grali w piłkę nożną

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto