Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci na Widzewie na terenie EC4. W Łodzi Veolia zacznie budowę Zakładu Odzysku Energii

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
materiały prasowe
W przyszłym roku przy EC4 na łódzkim Widzewie rozpocznie się budowa zakładu odzysku energii. Odpady będą tam spalane i zamieniane na energię elektryczną.

Zakład Odzysku Energii przy EC 4 w Łodzi. Veolia zacznie prace w 2021 roku

Nowoczesny Zakład Odzysku Energii spalający odpady i wytwarzający energię elektryczną powstanie w najbliższych latach przy ul. Andrzejewskiej 5 w Łodzi, na terenie elektrociepłowni EC4. Zbuduje go Veolia w ramach programu odchodzenia od węgla w łódzkim systemie ciepłowniczym „Nowa Energia dla Łodzi”.

Jak tłumaczy Sławomir Wieteska z biura prasowego Veolia Energia Łódź lokalizacja ta jest najlepsza, ze względu na możliwość łatwej dystrybucji wytworzonej energii.

Zakład Odzysku Energii ma być budynkiem nowoczesnym i ekologicznym. Pojawią się na nim m.in. ogrody deszczowe, zielone dachy i roślinność pnąca, a także ogniwa fotowoltaiczne, które będą dodatkowym źródłem energii. Dla dzieci powstanie ścieżka edukacyjna dotycząca gospodarowaniu odpadami.

-Zakład będzie bezpieczny dla środowiska oraz okolicznych mieszkańców – podkreśla Sławomir Wieteska. Będzie on m.in. wyposażony w nowoczesny system oczyszczania spalin. -Instalacje tego typu podlegają bardzo rygorystycznym regulacjom prawnym, a ich bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi potwierdzają analizy środowiskowe – dodaje.

Mieszkańcy mający wątpliwości będą mogli na bieżąco śledzić poziom emisji zanieczyszczeń w internecie oraz na tablicy umieszczonej przed zakładem.

Do zakładu nie będą przyjeżdżać zwykłe śmieciarki, bo nie będzie on przetwarzać odpadów zmieszanych, tylko ich część, zwaną pre-RDF. Jest ona pozbawiona elementów organicznych, które odpowiadają za brzydkie zapachy.

- Pre-RDF będzie dostarczany ciężarówkami z zamkniętymi naczepami i ruchomą podłogą. Na teren zakładu samochody będą wjeżdżać do hermetycznej hali rozładunkowej. Po jej zamknięciu paliwo będzie wyładowywane do szczelnego bunkra – wyjaśnia Wieteska.

Budowa zakładu będzie mieć niewielki wpływ na ruch kołowy w okolicy. Transport paliwa ma się odbywać w dni robocze od godz. 8 do 16. Ulicą Puszkina będzie jeździć dodatkowo 40 pojazdów dziennie, za to zmniejszy się liczba pociągów dowożących węgiel do EC4, mniej będzie też ciężarówek wyjeżdżających z popiołem.

Zgodnie z harmonogramem prace mają się rozpocząć w przyszłym roku, inwestycja ma być oddana do użytku w 2024 r. Rok później w EC 4 ma się pojawić nowy blok gazowo-parowy, który zastąpi część bloków węglowych.

O rozpoczynającej się wkrótce budowie w ostatnich dniach poinformowała swoich mieszkańców m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Chrobrego w Łodzi. Inwestycja nie wzbudziła obaw spółdzielców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto