Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacery z Fabrykantem

Redakcja
Chodząc po Łodzi często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zabytków mijamy. O wartości historycznej wielu z nich możemy się jednak dowiedzieć, biorąc udział w spacerach z Fabrykantem.

Wille, pałace, fabryki - historie ich i samych właścicieli możecie poznać podczas sobotnich spacerów z Fabrykantem, w którego rolę wcielił się Marcin Czyż - licencjonowany przewodnik miejski.

Dotychczas łodzianie mogli uczestniczyć w czterech spacerach, które poświęcone były między innymi rodzinom Geyerów, Grohmanów, Scheiblerów czy Meyerów.

Jak to się zaczęło

- Pomysł był dość prosty. Po pierwsze fascynacja Łodzią, po drugie możliwość zarobienia pieniędzy. Zafascynowały mnie kariery fabrykantów, którzy w dość krótkim czasie zarabiali duże pieniądze - mówi Marcin Czyż. - Postanowiłem wykorzystać spuściznę, którą po sobie zostawili i przy okazji poznawać Łódź i pokazywać ją innym - dodaje.

Dwa szlaki, osiem tras i ponad setka zwiedzających

Łódzkie spacery z Fabrykantem prowadzone są ośmioma trasami, z których każda wiedzie fragmentami szlaków: willi i pałaców oraz architektury przemysłowej. Wycieczki odbywają się cyklicznie, co sobotę począwszy od 8 maja, a skończywszy na 27 czerwca (wyjątkowo jest to niedziela). Pomimo, że budynki są zwiedzane tylko z zewnątrz, to sądząc po frekwencji spacery te okazały się strzałem w dziesiątkę. Na pierwszą, mało rozreklamowaną wycieczkę przyszło około 20 osób, za to już na kolejne 100 i więcej. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że zainteresowani są nie tylko ludzie starsi, którzy mogą pamiętać jeszcze dawną Łódź, ale również młodzież, a nawet dzieci.

Wycieczki interakcyjne

- Na willach i pałacach umieszczonych jest już 26 tabliczek z fotokodami, wkrótce kolejnych 27 zostanie umieszczonych na szlaku architektury przemysłowej. Dzięki nim możliwe jest przeczytanie i odsłuchanie informacji o danym zabytku w trzech językach - polskim, angielskim i niemieckim - mówi oprowadzający nas przewodnik.

Obsługa takiego fotokodu jest bardzo prosta. Wystarczy wysłać smsa na podany na tabliczce numer, by po chwili mieć już odpowiednią aplikację w swojej komórce. Następnie gdy już ją posiadamy wystarczy zeskanować fotokod i połączyć się z Internetem, by pobrać dane o konkretnym obiekcie. Dzięki temu, nawet jeśli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, możemy oprowadzać znajomych po Łodzi, mając do dyspozycji tylko telefon z funkcją aparatu fotograficznego i z dostępem do Internetu.

Autorem tego interaktywnego przewodnika jest Marcin Czyż, natomiast słuchając lektora zapewne wielu rozpozna głos Jacka Grudnia - łódzkiego dziennikarza.

Ile to kosztuje?

Wycieczki po obu szlakach są bezpłatne. Jedynym elementem płatnym, ale i dobrowolnym są konkursy z fotokodami. Nie mielibyśmy jednak możliwości zwiedzania obiektów w ten sposób, gdyby nie władze naszego miasta. - Urząd Miasta w Łodzi przeznaczył pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na promocję nowych szlaków, opartych o nowe technologie. Nimi właśnie prowadzę wycieczki - mówi łódzki Fabrykant.

Co dalej?

Mimo tego, że zwiedzanie odbywa się w soboty, niektórzy nie są w stanie przychodzić co tydzień. Padają więc pytania czy są w planach powtórki tych spacerów. - Idea będzie przeze mnie kontynuowana. W jakiej formie, to jeszcze zobaczymy.Myślę, że spacery z Fabrykantem się jeszcze pojawią i to również po starych szlakach, ale w tej chwili nie mogę jeszcze powiedzieć kiedy i na jakich zasadach będzie się to odbywało - odpowiada Marcin Czyż.

Co już było, a co jeszcze przed nami

1. 8 maja - Geyerowie, Richterowie - w programie Biała Fabryka, pałace Geyerów, pałace Richterów
Start 11.00 – ul. Piotrkowska 282 (przed Białą Fabryką Geyera)

2. 15 maja - Scheiblerowie - Pałac Karola Scheiblera, Centrala, Willa Herbsta, Księży Młyn - przędzalnia, straż pożarna, domy robotnicze, szpital, szkoła, konsumy, Nowa Tkalnia.
Start 11.00 – Plac Zwycięstwa 1 (przed Pałacem Karola Scheiblera)

3. 22 maja - Grohmanowie, Kohnowie i inni - Beczki Grohmana, willa Henryka Grohmana, Willa Oskara Kohna, Willa Teschemachera, Fabryka Balle, Fabryka Winklera i Gaertnera.
Start 11.00 – róg Tylnej i Targowej (przed domkiem Grohmana)

4. 29 maja - Meyerowie, Kestenbergowie, Stillerowie, Göldnerowie i inni - Pałac Göldfedera, Pasaż Meyera, Willa Schreera, Willa Stillera, Willa Kestenberga, Fabryka Göldnera, Willa Rappaporta.
Start 11.00 – ul. Piotrkowska 77

5. 5 czerwca - Kindermannowie, Heinzlowie - Fabryka Kindermanna, pałac Gustawa Kindermanna, pałac Juliusza Kindermanna, pałac Heinzla, dom robotniczy Heinzla, willa Leopolda Kindermanna.
Start 11.00 – ul. Łąkowa 23/25

6. 12 czerwca - Poznańscy, Biedermannowie – Pałac I. Poznańskiego, Pałac K. Poznańskiego, Pałac M. Poznańskiego, imperium fabryczne I. Poznańskiego, domy robotnicze, pałac Biedermanna, fabryka Biedermanna.
Start 11.00 – ul. Ogrodowa 15

7. 19 czerwca - Fabrykanci, o których się mało mówi – Fabryka Daubego, Fabryka Ernsta Vevera, Willa Jarischa, Pałac Lürkensa.
Start 11.00 – ul.Wólczańska 128/134

8. 27 czerwca (niedziela) - Schweikertowie i inni fabrykanci z Piotrkowskiej – kompleks fabryk i pałace Schweikertów, Pałac Steinerta, Bielnik Kopischa, Magazyny Fabryczne (ŁAC). Pałac K. Scheiblera, Fabryka Silbersteina. Start 11.00 – ul. Piotrkowska 236.

_Program zaczerpnięto ze strony

Sobotnie spacery z Fabrykantem

, źródło informacji: Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy Zagranicą UMŁ
**Czytaj także:_- Emocje podczas Festiwalu Kamera Akcja- Przyjdź po zdrowie i weź je sobie, czyli Strefia Zdrowia w Parku na Zdrowiu**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto