MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Skończył się 38. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa 2017

Katarzyna Lubińska
W Łodzi zakończył się 38. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa 2017. W finałowych zmaganiach imprezy uczestniczyło piętnaście dziecięcych zespołów.

Zakończyła się już 38. edycja festiwalu wyłaniającego najlepsze projekty teatralne dzieci w Polsce, a także małych rodaków mieszkających za granicą. Przez ostatnie lata „Dziatwa” nie miała charakteru konkursowego, jednak tegoroczna edycja powróciła do korzeni festiwalu i uczestnicy znów mogli powalczyć o nagrody.

Laureaci 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi odebrali nagrody [ZDJĘCIA]

- Wróciliśmy do konkursu, ale nie po to, żeby hierarchizować, kto jest lepszy, kto gorszy. Raczej, żeby jury mogło wybrać trzy ciekawe spektakle, ale też żeby była dramaturgia, poczucie, że jest rodzaj zdrowej konkurencji - mówi Mateusz Sidor, koordynator „Dziatwy”.

Ogłoszenie zwycięzców i uroczyste wręczenie nagród odbyło się w sobotę w Bałuckim Ośrodku Kultury „Lutnia”. Każdy z 15 zakwalifikowanych do festiwalu zespołów otrzymał tysiąc złotych, a zwycięskie grupy - nagrody rzeczowe ufundowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. Mikołaja Reja. Jury wybrało trzy najlepsze spektakle: Teatr Bel Etage z Fundacji „Przestrzeo” z Białegostoku otrzymał nagrodzę za współczesny kształt inscenizacji przedstawienia „Podróżnik”, Grupa Teatralna ze Społecznej Szkoły „Optimum” z Wrocławia zdobyła nagrodę za wybór tematu i formy adekwatnych do wieku i wrażliwości młodych aktorów w przedstawieniu „Przygody Pirata Franka”, a Zespół Teatralny „Bez Komentarza” z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi z Wałbrzycha - za podjęcie i twórczą realizację tematu lokalnej historii. Ich zwycięski spektakl „A jedyna broń...to liczba” opowiadał o życiu Żydów w obozie w czasie II wojny światowej. Wyróżnienie dyrektora Teatru Pinokio Konrada Dworakowskiego otrzymał Kantor Wymiany Myśli z Wielopola Skrzyńskiego za przedstawienie „Kiedy znów będę mały”.

„Fabryka muchołapek” w Teatrze Nowym w Łodzi jako teatralny prestage

W piątek można było zobaczyć barwny korowód uczestników festiwalu maszerujących Piotrkowską z Placu Wolności, na którym młodzi artyści prezentowali scenki inspirowane dziełami wielkich malarzy. Częścią festiwalu był też konkurs plastyczny pod nazwą „Mój teatr”. Wystawa pokonkursowa jest do zobaczenia w Bałuckim Ośrodku Kultury „Rondo” przy ul. Limanowskiego 166.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto