Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Anna Pawłowska
Rusza Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Rusza Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi Simon Bisley
W Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. To obowiązkowy przystanek w podróży miłośników historii obrazkowych z całego kraju. Dla fanów komiksu absolutnym hitem tegorocznej edycji jest przyjazd amerykańskiego duetu Eduardo Risso - Brian Azzarello, twórców popularnej w Polsce z serii "100 naboi". Komiksiarzom nieobcy jest także brytyjczyk Simon Bisley, twórca pastiszu komiksu superbohaterskiego "Lobo". Co ciekawe, okazuje się, że artysta, tworzący także mroczne okładki płyt zespołów heavy-metalowych, ma polskie korzenie.

- To jest pierwsza liga światowa - zapewnia Piotr Kasiński, dyrektor artystyczny festiwalu. - Udało nam się sprowadzić kolejnych twórców, na których polski czytelnik bardzo czekał.

- To twórcy, którzy burzą krew i wyobraźnię fanów komiksów na całym świecie - mówi Adam Radoń, dyrektor i założyciel festiwalu.

Dużym zainteresowaniem cieszy się przyjazd Japończyka Akiry Yamaoki, autora muzyki do gier komputerowych i filmów, będących adaptacjami gier. To pierwsza gwiazda, która nie reprezentuje świata kreski, a świat dźwięku. Poznany przez organizatorów festiwalu podczas wystawy komiksu polskiego w Tokyo, Yamaoka zagra w sobotę wieczorem w klubie Wytwórnia wspólny koncert z łódzkim zespołem rockowym Cool Kids of Death.

Warsztaty rysunkowe dla najmłodszych uczestników festiwalu poprowadzi Fin Kari Korhonen, który rysuje serię Disneyowskich komiksów o Kaczorze Donaldzie. Prywatnie artysta uwielbia koty. W jego domu niepodzielnie rządzą dwie takie bestie.

Stałym rezydentem łódzkiego festiwalu komiksu jest Grzegorz Rosiński, mieszkający w Szwajcarii rysownik Thorgala. Po raz pierwszy przyjechał w 1996 rokum, od tej pory gościł niemal na wszystkich edycjach. A mimo to, co roku, po jego komiksowy autograf ustawia się dłuuuuga kolejka.

Z Wielkiej Brytanii przyleci Andrzej Klimowski, ilustrator, plakacista i wykładowca Royal College of Art z żoną Danutą Szejbal - scenografką i malarką. Artystyczne małżeństwo stworzyło komiksową wersję "Bajek robotów" Stanisława Lema, które ukażą się w sprzedaży w listopadzie.

Publiczność będzie miała okazję spotkać się także z rosyjskimi rysownikami Askoldem Akiszynem i Miszą Zasławskim - autorami komiksowej adaptacji "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa. Przyjedzie Edward Lutczyn, kojarzony przede wszystkim z rysunków satyrycznych, odsłoni, a raczej przypomni swoje komiksowe oblicze. Niestety już wiemy, że nie pojawi się zapowiadany w programie Tomasz Leśniak, wcześniej wykruszył się Rafał Skarżycki, czyli duet tworzący przygody "Jerza Jeżego". Nie dowiemy się tym samym, co nowego u Kolczastego, poza tym, że na początku roku komiksowy bohater wystąpił w filmie.

Odbędzie się premiera "City Stories", komiksowych opowieści, które powstają w trakcie międzynarodowych warsztatów komiksowych. W tym roku obok polskich twórców artyści z Walonii-Brukseli.

Tradycyjnie odbędą się wybory Miss Festiwalu. Stali bywalcy wiedzą, że to nie konkurs na najpiękniejszą dziewczynę wśród publiczności, a zawody polegające na rysowaniu kobiecych wizerunków. W konkursie może wziąć udział każdy, kto ma ochotę zaprezentować swoją wizję komiksowej miss. Pojawiają się roznegliżowane długonogie piękności, abstrakcyjne czy kubistyczne postaci w stylu Picassa i anty miss - potwory, brzydule, wszelkiego rodzaju szkarady, często kreślone z aspektem humorystycznym.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu to także wystawy. W tym roku będzie ich ponad dwadzieścia. Osiem z nich zawisło w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, tam zobaczymy klasyków polskiego komiksu. Specjalne miejsce zostało poświęcone, nieżyjącemu już wspaniałemu rysownikowi - Januszowi Chriście, autorowi historii o Kajku i Kokoszu, dzielnych wojach słowiańskiego księcia Mirmiła. Na ekspozycji znalazło się jego biurko wraz z narzędziami pracy - farbami i pędzlami.

W tych samych przestrzeniach 35-lecie pracy w formie wystawy będzie świętował Marek Szyszko. Na ścianach zobaczymy też prace Tadeusza Raczkiewicza, Jerzego Wróblewskiego, Edwarda Lutczyna. Komiksowej ekspozycji towarzyszy wystawa Artura Szyka, międzywojennego twórcy pochodzącego z Łodzi "Artur Szyk - Człowiek Dialogu", będąca częścią zakończonego niedawno festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Rozstrzygnięty zostanie konkurs na rysunek satyryczny Big Boat of Humor, którego celem jest zobrazowanie paradoksu Łodzi - miasta z łódką w nazwie pozbawionego dostępu do żeglownego akwenu. Prace konkursowe podziwiać można w galerii Stacji Nowa Gdynia na pograniczu Łodzi i Zgierza.

Miłośnicy gier komputerowych pograją w Counter Strike'a 1.6, Call of Duty 4, F1 2010 oraz FIFA 2012, a także Tekken 6, Mortal Kombat.

Fani japońskiego komiksu manga i anime, rysującego charakterystyczne postaci o wielkich oczach spotkają się w Manga Corner w ŁDK. W sobotę odbędą się gala i konkurs cospley, w którym fascynaci japońskiej sztuki komiksu przebierają się za ulubione postaci. Organizatorzy festiwalu żartują się, że uczestnicy cospley będą się cały dzień szykować do występu, muszą ułożyć fryzurę, zrobić makijaż, wielką wagę przywiązują do stroju. Ale widowisko ma być tego warte.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto