Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rubinstein Piano Festival w wersji mini?

Łukasz Kaczyński
Czy możliwy jest międzynarodowy festiwal pianistyczny bez uroczystego koncertu finałowego? W Łodzi - jest to prawdopodobne.

Jak twierdzi Wojciech Grochowalski, dyrektor II Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. A. Rubinsteina "Rubinstein Piano Festival", zagrożony jest zaplanowany na finał recital fortepianowy Daniela Barenboima, dyrektora artystycznego Opery Berlińskiej, słynnego dyrygenta i pianisty, ucznia Artura Rubinsteina, a dziś przyjaciela rodziny Rubinsteinów, który nigdy w Łodzi nie występował.

- Maestro umieścił już Łódź na liście swych koncertów na stronie internetowej. To wspaniała promocja i reklama naszego miasta - mówi Grochowalski. - Jeśli nie uda mi się znaleźć środków, będzie trzeba odwołać koncert i kilka innych punktów programu.

Jak przekonuje Grochowalski, uchwałą z 3 listopada 2010 roku Rada Miasta Łodzi przypisała na organizację festiwalu 700 tys. zł. Półtora tygodnia temu w Biurze Promocji UMŁ szef Rubinstein Piano Festivalu dowiedział się zaś, że od biura otrzyma 400 tys. zł, a pozostałą kwotę będzie musiał pozyskać od Wydziału Kultury.

- Uchwała, o której mówi pan Grochowalski, miała charakter intencyjny - tłumaczy Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi. - Jako radna apelowałam, że to są złe uchwały, bowiem mogą wprowadzić w błąd.

Nowak dodaje, iż budżet Wydziału Kultury został w tym roku poważnie nadszarpnięty i aby doposażyć Festiwal im. A. Rubinsteina, należałoby odebrać dofinansowanie innym festiwalom. Być może także tym o dłuższej historii i tradycji.

- To dopiero druga edycja tego młodego festiwalu, natomiast żądania jego organizatorów są bardzo poważne - mówi Nowak. - Postaram się poszukać środków, ale trudno cokolwiek obiecać. Poza tym pan Grochowalski nie przedstawił dotąd nawet festiwalowego biznesplanu. Nie jestem też pewna, czy dofinansowanie imprezy z kilku różnych wydziałów magistratu nie jest aby niezgodne z prawem.

W koncercie finałowym Daniel Barenboim ma wykonać kompozycje na fortepian Franza Schuberta. Inną gwiazdą tegorocznego festiwalu jest Garrick Ohlsson, zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, ceniony na świecie interpretator kompozycji Chopina, którego recital fortepianowy oraz koncert z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej ma otworzyć łódzką imprezę 21 lutego. Tego dnia odbędzie się też promocja książki "Łódzkie koncerty Artura Rubinsteina" Bożeny Pellowskiej-Chodobińskiej oraz wernisaż czterech wystaw w Filharmonii Łódzkiej.

Od 22 lutego w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym oglądać będzie można wystawę zdjęć A. Rubinsteina wykonanych przez Ewę Rubinstein. 25 lutego w Cinema City odbędzie się polska premiera filmu w reż. Marie-Claire Margossian "Arthur Rubinstein". 25 lutego w koncercie muzyki kameralnej wystąpi Roman Rabinovich z Kwartetem Śląskim, w koncercie galowym - Aleksander Korsantia i obchodząca 75-lecie istnienia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Festiwal zawita też do dużych miast regionu. W Sieradzu i Rawie Mazowieckiej wystąpi Denis Zhdanov, w Piotrkowie Trybunalskim Anna Fedorova, a w Wieluniu Claire Huangci.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto