Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2010 w policyjnych statystykach

redakcja
redakcja
Według statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, rok 2010 był m.in. lepszy niż 2009 pod względem wykrywalności przestępstw narkotykowych. Zmniejszyła się liczba przestępstw gospodarczych, natomiast przestępstw kryminalnych było więcej.

Podsumowanie roku 2010 w Łodzi: hity i kity


W roku 2010 Komenda Miejska Policji w Łodzi wraz z podległymi komisariatami wszczęła 26271 postępowań przygotowawczych - o 7 więcej niż w roku 2009. Ich wykrywalność zwiększyła się o 0,4 proc. Wśród ogólnej liczby przestępstw znaczną część stanowiły przestępstwa kryminalne. Ich liczba w 2010 roku wyniosła 22287 i wzrosła o 348 więcej niż w roku 2009. W tej kategorii KWP w Łodzi, wraz z podległymi komisariatami, ma wykrywalność na poziomie 36,7 proc.

Jak wskazuje KWP w Łodzi, wśród wielu realizacji spraw kryminalnych niewątpliwie na największą uwagę zasługuje zatrzymanie przez Wydział Kryminalny w lipcu 2010 roku rozbojarza, który miał na swoim przestępczym koncie 6 napadów i 3 usiłowania napadów na sklepy ogólnospożywcze w Łodzi. Przestępstw tych dokonywał od grudnia 2009 roku do maja 2010 roku. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym i zbiegł do Norwegii. W nocy z 29 na 30 lipca powrócił do kraju i na warszawskim lotnisku wpadł prosto w ręce policji. "Sklepowy rabuś" usłyszał prokuratorskie zarzuty i trafił do aresztu śledczego. Za popełnione rozboje grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Kolejnym niewątpliwym sukcesem łódzkich kryminalnych było zatrzymanie sprawcy dwóch napadów na ten sam bank. Rabuś wpadł w ręce policji 26 maja. Przesłuchiwany przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i usłyszał prokuratorskie zarzuty dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, a następnie stanął przed sądem, który zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Większa wykrywalność przestępstw narkotykowych

W 2010 roku w Łodzi wszczęto 381 spraw o przestępstwa narkotykowe, czyli o 111 mniej niż w 2009 roku. Wykrywalność tych przestępstw wynosi 96,9 proc. i jest o 0,4 proc. wyższa w stosunku do roku ubiegłego.

Wśród realizowanych spraw na uwagę zasługuje między innymi zatrzymanie 20 października czterech mężczyzn tuż po transakcji kupna – sprzedaży narkotyków. Zabezpieczono wówczas blisko 160 działek dilerskich heroiny, których czarnorynkowa wartość szacowana jest na kwotę około 4 tysięcy złotych.

Z kolei we wrześniu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową zatrzymali sześciu mężczyzn podejrzanych o uprawę i pomocnictwo w uprawie konopi indyjskich mogących dostarczyć znaczne ilości marihuany do czarnorynkowego obrotu. Zabezpieczono łącznie 240 sztuk roślin w różnej fazie wzrostu i specjalistyczny sprzęt służący do ich uprawy, m.in. lampy, wentylatory i nawozy.

Mniejsza liczba przestępstw gospodarczych

Zmniejszyła się również liczba przestępstw o charakterze gospodarczym. W minionym roku wszczęto ich 1635 - o 44 mniej niż w roku 2009, a ich wykrywalność zwiększyła się o 5,9 proc. i wyniosła 95,1 proc. Rozpracowywanie przestępczości gospodarczej wiąże się z dużym zaangażowaniem i aktywnością łódzkich śledczych.

Dzięki skutecznym działaniom, policjanci coraz częściej zapobiegają oszustwom kredytowym, gdzie "na pierwszy plan" wysuwa się listopadowe zatrzymanie w banku przy ulicy Zachodniej oszusta, który usiłował wyłudzić 100 tys. złotych kredytu. W tym celu 47-letni mężczyzna przedstawił zaświadczenie o zatrudnieniu w charakterze dyrektora firmy wykazując jednocześnie miesięczne dochody na poziomie 7 tys. złotych. Weryfikacja banku mimo starań oszusta nasunęła sporo wątpliwości, co do rzetelności klienta, o czym powiadomiono policję. Funkcjonariusze ustalili, że łodzianin był już wcześniej notowany za podobne przestępstwo, a w 2009 roku opuścił zakład karny.

Niemal w każdym tygodniu policjanci patrolują targowiska, giełdy i bazary prowadząc działania ukierunkowane na zatrzymywanie osób "trudniących się" handlem tzw. "podróbkami", alkoholem i papierosami bez polskich znaków akcyzy oraz "pirackimi" płytami CD i DVD.

W 2010 roku sytuacja na drogach miasta Łodzi uległa poprawie. Spadła liczba wypadków drogowych, zmniejszyła się także ilość osób rannych w tych wypadkach. Niestety, o 11 wzrosła liczba osób, które w wypadkach poniosły śmierć.

W 2010 roku policjanci ruchu drogowego zatrzymali 592 nietrzeźwych kierujących - sprawców przestępstw i wykroczeń. Jest to o 80 przypadków więcej niż w roku 2009.

Czytaj także:
- Fałszerze pieniędzy zatrzymani przez policję- Wypadek na Zachodniej/Próchnika: samochód uderzył w kamienice. 3 osoby ranne

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto