Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w in vitro w łódzkiej Klinice Leczenia Niepłodności

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Łódzka klinika jako pierwsza w Polsce wdraża innowacyjny system ...
Łódzka klinika jako pierwsza w Polsce wdraża innowacyjny system ... archiwum MMŁódź
Łódzka klinika jako pierwsza w Polsce wdraża innowacyjny system do ciągłego monitoringu zarodków. Dzięki tej rewolucji szanse zapłodnienia in vitro rosną.
Lek na raka piersi i chłoniaka powstanie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej?

Pierwszy w Polsce system do ciągłego monitoringu zarodków w procedurze in vitro wdrożono w Klinice Leczenia Niepłodności Gameta w Łodzi. Umożliwia on stałą obserwację zarodków utworzonych w drodze zapłodnienia in vitro.

Taka obserwacja daje możliwość najlepszego wyboru zarodka do przeniesienia do macicy, zwiększa szanse na powodzenie procedury in vitro, czyli uzyskania ciąży, zmniejsza ryzyko poronienia, a także występowania ciąż mnogich.

Primo Vision uznany jest za najnowsze osiągnięcie embriologii. System wykorzystywany jest przy leczeniu niepłodności metodą pozaustrojowego zapłodnienia - in vitro.

Monitorowanie zarodka wczoraj i dziś

Dotychczas podczas procedury wybór zarodka do transferu, który dawałby szansę na ciążę, był dokonywany na podstawie obserwacji w warunkach laboratoryjnych. Zarodki były kilkukrotnie wyjmowane z inkubatora. Ze względu na zachowanie ich maksymalnego bezpieczeństwa, czas na obserwację był jednak stosunkowo krótki.

Zastosowanie nowoczesnego systemu Primo Vision do ciągłego monitorowania rozwoju zarodków polega na umieszczeniu kamery-mikroskopu bezpośrednio w inkubatorze. Pozwala to na prowadzenie stałej obserwacji wszystkich stadiów dzielących się komórek od chwili zapłodnienia do momentu przeniesienia do macicy, bez konieczności wyjmowania obserwowanych zarodków z inkubatora. Zarodki nie są więc narażone, w odróżnieniu od metod stosowanych do tej pory, na zmiany środowiska, w którym przebywają czyli m.in. optymalnej temperatury i wilgotności powietrza.

System wykonuje zdjęcia podczas obserwacji zarodka z dużą częstotliwością - nawet co 5 minut.

Pozwala to na uzyskanie szczegółowej historii podziału komórkowego każdego z zarodków objętych monitorowaniem. Zebrany materiał jest wykorzystywany do wyboru zarodka dającego szansę na ciążę. Tak drobiazgowa obserwacja jest w stanie dokładnie określić czas pierwszego i kolejnych podziałów komórkowych, precyzyjnie ocenić kluczowe etapy rozwoju zarodka oraz pozwala na wykrycie cech niepożądanych, uniemożliwiających zajście w ciążę.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto