Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwojenna Łódź w jubileuszowym kalendarzu ZWiK [zdjęcia]

Redakcja
materiały ZWiK Łódź
Do 12 historycznych fotografii łódzkich wodociągów dodano współczesne motywy: tramwaje, pociągi i pracowników ZWIK.

Jubileuszowy kalendarz wydano z okazji 90-lecia Łódzkich Wodociągów. 12 fotografii przedwojennej Łodzi pochodzi z archiwalnych zasobów ZWiK.

W historyczne zdjęcia wkomponowano współczesne elementy. Na kartach kalendarza można zobaczyć postaci obecnych pracowników ZWIK razem z przedwojennymi budowniczymi kanałów.

Na bazie łódzkiej kranówki powstały soki. Łódzki Kompot podbije Polskę?

Rozpoznanie na zdjęciach przedwojennych fragmentów miasta ułatwiają współczesne elementy takie jak murale, pojazdy komunikacji miejskiej.

- Zdjęcia do jubileuszowego wydawnictwa dobrano tak, aby pokazać nie tylko ogromną skalę prac przy budowie wodociągu, kanalizacji i regulacji łódzkich rzek, ale przede wszystkim żeby ukazać ciekawe, klimatyczne zakątki Łodzi lat 20. 30. XX wieku - mówi Miłosz Wika, rzecznik ZWiK.

Kliknij w zdjęcie, żeby przejść do galerii

Jubileuszowy kalendarz ma oprawę graficzną zgodną z ówczesną epoką. Na kartach umieszczono elementy graficzne zaczerpnięte ze stylów: art deco i modernizmu.

Kolekcję zdjęć z kalendarza w całości będzie można zobaczyć na stronie internetowej ZWIK, będzie też można pobrać w formie tapety na monitor komputera. Jubileuszowe wydawnictwo będzie też można wygrać w konkursach organizowanych na facebookowych profilach: Łodzi i Łódzkiej Wody Najlepszej.

Łódzkie Wodociągi powstały w 1925 roku. Łódź była wówczas jedynym w Europie tak dużym (600-tysięcznym) miastem całkowicie pozbawionym kanalizacji i wodociągów. Nieczystości komunalne i przemysłowe płynęły rynsztokami i lokalnymi rzekami. Z powodu zakażenia wody pitnej w studniach często w mieście wybuchały epidemie. Łódź była w czołówce polskich miast pod względem wskaźników śmiertelności wśród mieszkańców.

Dopiero rozpoczęte w 1925 roku, a zakończone po II wojnie światowej inwestycje doprowadziły do ucywilizowania miasta. Kanalizację i wodociągi wykonano według projektu inżyniera Williama Heerleina Lindleya. Pracami budowlanymi kierował współpracownik Lindleya, inżynier Stefan Skrzywan.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto