Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekty związane z tematem łódzkim

Redakcja
Dotknij teatru 2013 w Łodzi

1. Teatr Kana
"Pobyt tolerowany"

Reżyseria: Weronika Fibich-Foremska
"Pobyt tolerowany" to niepewne jutro, łączące aspekty uchodźczej przeszłości i teraźniejszości. Jest soczewką skupiającą jednostkowość, wobec której Inni to my; kalejdoskopem przedstawiającym warianty postrzegania przemilczanej rzeczywistości. Dylemat odpowiedzialności za usłyszane historie oraz ich wykorzystanie staje się problemem wspólnym – niewiedza i niepamięć przestają być wymówką. "Pobyt tolerowany" to stan pozornej ochrony i bezpieczeństwa. Nikt nie jest „u siebie”.
22–24 marca, godz. 15.00, 17.00, 19.00
miejsce: ul. Piotrkowska 31/56   

2. Stowarzyszenie INTV i Promised Land
“Looking for Promised Land” / “Szukając Ziemi Obiecanej” - PERFORMANCE

Reżyseria: Katarzyna Raduszyńska
"Looking for Promised Land" to projekt łączący Teatr z Miastem. Teatr, który nie tylko wychodzi do Miasta, ale je także do siebie zaprasza. Chcemy z łodzianami odbyć teatralną podróż do Miasta. Posługując się pojęciem Pamięci Kulturowej, a dokładniej korzystając z pamięci łodzian, chcemy odkryć Lodzermenscha – tego kiedyś i tego dziś. Teatr pełni funkcję wehikułu czasu, za pomocą którego możemy odbyć podróż w dowolną przestrzeń i czas, i w ten sposób odkryć tożsamość Miasta i jego mieszkańców. Grupa Promised Land – aktorzy, tancerka, grafik, fotograf i muzyk wchodzą w skórę Lodzermenscha. Używając dostępnych narzędzi – język, taniec, rysunek, zdjęcie, film, fotografia, muzyka – sprawdzają, czy Łódź jest ich Ziemią Obiecaną. Na scenę zostają zaproszeni również widzowie, by aktywnie uczestniczyć w spektaklu, razem z twórcami, poszukując Promised Land. W tkance Miasta zapisane są informacje, które można wydobyć, posiłkując się Teatrem. Te dwie materie uzupełniają się, jeśli nadać im kierunek. Za pomocą teatralnych środków wyrazu i przekazu, czyli języka, ruchu, śpiewu, pisma i malarstwa chcemy dotrzeć do Miasta, czyli do Ludzi i pokazać związek Teatru z Ich codziennym życiem i postrzeganiem rzeczywistości.
Ten projekt może być ważnym dowodem na to, że Teatr jest miejscem dla Ludzi. I że te dwie materie się uzupełniają, a przede wszystkim wzbogacają i stymulują. Przy okazji odkrywanie Miasta przez Ludzi via Teatr niesie ze sobą daleko idące, pozytywne konsekwencje: poszerza horyzonty, uwrażliwia, kieruje uwagę na zagadnienia kulturowe i na kultywowanie tradycji oraz kształtuje i pogłębia relacje między Ludźmi, co jest wartością najcenniejszą.
22 marca, godz. 19.00
miejsce: Stowarzyszenie INTV i Promised Land, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80

3. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty
„ZIEMIA B”

Reżyseria: Wacław Sobaszek
Nowa odsłona jednego z kultowych przedstawień Teatru Węgajty, realizowana w przestrzeni miejskiej z udziałem uczestników warsztatów teatralnych. Spektakl podejmuje temat katastrofy ekologicznej.
16 marca, godz. 18.00
miejsce: plac przed Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13

4. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty
"Źródła i przyszłość – 4 Żywioły"

Warsztat dla dzieci
Propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Pracowni Alternatywnego Wychowania. Zadaniem warsztatu jest przybliżenie dzieciom form charakterystycznych dla teatru ulicznego i przygotowanie uczestników do kreowania wydarzenia "Święto skrawka ziemi" wspólnie z aktorami Teatru Węgajty i uczestnikami pozostałych warsztatów.
14 marca, godz. 17.00
miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, sala widowiskowa

5. Centrum Kultury Młodych/Teatr Węgajty
"Źródła i przyszłość – 4 Żywioły"

Warsztat dla młodzieży/dorosłych
Warsztaty teatralne mające na celu wprowadzenie uczestników w estetykę i język teatru opartego na tradycyjnej obrzędowości, a wzbogaconej o formy eksperymentalne. W trakcie warsztatów uczestnicy będą pogłębiać świadomość teatralną i zdobywać umiejętności ekspresji w oparciu o trening ciała, taniec i improwizację. Warsztaty mają charakter otwarty. Będą w nich uczestniczyć m.in. członkowie łódzkich teatrów oraz młodzież i dorośli niezrzeszeni w grupach teatralnych.
14 marca, godz. 17.00
miejsce: Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13, sala widowiskowa

6. STOWARZYSZENIE INTV i UNIART
"Ocalić od zapomnienia – Teatr 7.15"

Reżyseria: Marek Kołaczkowski
"Ocalić od zapomnienia" to kolejny od 2004 r. projekt Stowarzyszenia służący powiększaniu zasobów archiwum dziedzictwa kulturowego Łodzi, które w wersji cyfrowej jest dostępne na stronie www.art.intv.pl. Tym razem przedmiotem działań jest historia łódzkiego Teatru 7.15.
Żyjący aktorzy tego Teatru mówią do kamer o swojej pracy. Gromadzone są plakaty, zdjęcia nagrania telewizyjne. Z tych materiałów zostanie stworzona wystawa, której wernisaż odbędzie się 19 marca 2013 r. W dniu 23 marca odbędzie się impreza zamykająca wystawę, na którą będą zaproszeni wszyscy żyjący członkowie zespołu Teatru 7.15 i goście – ludzie kultury i sztuki.
Pięciu młodych aktorów zagra trzy fragmenty wybranych sztuk wystawianych w Teatrze 7.15. Aktorzy teatru będą wspominać i wystąpią w przygotowanych pokazach. Na scenie aktorów będzie muzycznie wspierać zespół muzyczny Samokhin Band. Na ekranie nad sceną pokazywane będą historyczne filmy. 18 i 23.03.2013, godz. 19.00
miejsce: Stowarzyszenie INTV i Promised Land, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto