Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera "Przerżnąć sprawę" Davida Mameta

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
W środę w Teatrze Powszechnym odbyła się premiera spektaklu „Przerżnąć sprawę” Davida Mameta w ramach Teatru Czytanego. To wydarzenie jest powiązane z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski.

Teatr czytany cieszy się zainteresowaniem szerokiego grona widzów, w tym głównie osób niewidomych i słabo widzących, dla których ta inicjatywa powstała. Dotychczas odbyło się 9 premier przedstawień i na każdej z nich sala była zapełniona po brzegi. Zdarza się, tak było i tym razem, że jest nadkomplet osób, które decydują się stać.

„Przerżnąć sprawę” to opowieść ukazująca realia hollywoodzkiego biznesu filmowego, gdzie „rekiny” pożerają się nawzajem. Mamy tu do czynienia ze skomplikowanymi międzyludzkimi relacjami, w których w sferze pieniędzy i sławy dochodzi do manipulacji i ostrej rywalizacji.

 

Akcja toczy się głównie w biurze Bobby’ego Goulda, który awansem zdobył władzę, pozwalającą mu wybierać scenariusze do produkcji filmowych. W odnalezieniu idealnego tekstu do kolejnego filmu „pomaga” Bobby’emu jego długoletni znajomy, którego on sam uważa za przyjaciela. Charlie Fox podsuwa mu scenariusz, który  ma przyciągnąć do kina miliony widzów i z pewnością okaże się kolejnym hitem, a to za sprawą masowości przekazu, który jest pełen seksu, przemocy i wybujałej fantazji.

 

Nie trudno się domyślić o co chodzi rzekomemu przyjacielowi – o kasę i prestiż. Pomiędzy Bobby’m i Charliem staje Karen, sekretarka , która próbuje przekonać, szefa że istnieją wyższe wartości i warto nakręcić coś dalece różniącego się od aktualnych hitów. Czy Karen jest szczera snując te szlachetne wizje?

Mimo, iż jak sama nazwa mówi, jest to przedstawienie czytane, przygotowana była jego sceneria. Symboliczne dekoracje oraz kostiumy były pomocne w tym, by prawdziwie oddać sytuację oraz emocje sztuki. Bardzo wrażliwa publiczność wykryje każdy fałsz, tak, więc nie ma mowy o żadnym zaniedbaniu ze strony reżysera czy też aktorów. Chodzi tutaj o specyficzne teatralne napięcie między publicznością a sceną, a nie o zrobienie słuchowiska.

Teatr Powszechny rozpoczął inicjatywę Teatru Czytanego 3 lata temu. Spektakle kierowane są do osób niewidomych i słabo widzących. Jest to autorski projekt Ewy Pilawskiej, dyrektor teatru, realizowany we współpracy z Teresą Wrzesińską, dyrektor Związku Niewidomych w Łodzi. Pierwsze premiery odbywały się w świetlicy Związku przy ul. Więckowskiego 13.

Następna tego typu premiera to komedia "Roszada" Pawła Mossakowskiego. Spektakl odbędzie się 26 listopada b.r. o godz. 13:00.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto