Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje nowe kolumbarium na Dołach

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Do końca kwietnia 2010 roku w części B Cmentarza Komunalnego „Doły” stanie kolumbarium na 138 urn. Jego miejsce budzi wiele wątpliwości, szczególnie tych, których bliscy spoczywają tuż obok.

Jak powszechnie wiadomo, na cmentarzach również dochodzi do kradzieży oraz aktów wandalizmu. Kolumbarium stanie naprzeciwko kilku grobów, zasłoni je, a nawet utrudni do nich dostęp. Ludzie obawiają się, że grobowiec okaże się zasłoną dla złodziei.

/fot. Emilia Białecka

- Na cmentarzu „Doły” nie ma wolnego placu, który można by zaadaptować pod taką budowę – powiedział MM-ce Janusz Wojech z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ. - Decyzja należała do projektanta, administratora cmentarza oraz właściwej jednostki urzędu miasta. Wszystko było konsultowane, trwały negocjacje i wybrano najlepsze z możliwych miejsc – zapewnia.

Ponadto, pan Wojech informuje, że jeśli zajdzie taka potrzeba, urząd postara się tamten obszar doświetlić.

Kolumbarium ma być gotowe do użytku pod koniec kwietnia 2010 r. Będzie miało 2,2 m wysokości i pomieści 138 urn. Koszt jego budowy to około 350 tys. zł – inwestorem grobowca jest Wydział Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Podobne, choć nieco mniejsze kolumbarium, znajduje się już na Cmentarzu Wojskowym. W planach, według innego projektu, jest budowa jeszcze kilku, między innymi na „Dołach” w części A, na Cmentarzu na Zarzewie, a także na Szczecińskiej.


Kolumbarium na Cmentarzu Wojskowym /fot. Emilia Białecka

- Władze miasta wychodzą naprzeciw oczekiwaniom łodzian – powiedział Janusz Wojech.

Chowanie prochów w urnach to obecnie około 30% wszystkich pochówków w Łodzi. W naszym mieście mamy już dwa krematoria, w tym jedno należące do Kurii Metropolitarnej, która zezwala na taki pochówek i umożliwia spopielenie zwłok. Na taką formę decyduje się co raz więcej osób. Oprócz aspektów ekonomicznych, na korzyść spopielania zwłok przemawiają również względy ekologiczne.

- Cmentarze właściwie są już zamknięte. Brakuje miejsc na tradycyjne pochówki, a trumny chowane są w istniejących już grobach - mówi Janusz Wojech - Bywa tak, że urny również chowa się do grobów, ale to nie jest uregulowane prawnie - dodaje.

MMŁódź poleca:
Zdrowie i uroda | Przewodnik po lokalach |Sztuka w Łodzi | Praca w Łodzi
Teatr w Łodzi |Kino w Łodzi|Zostań dziennikarzem obywatelskim|Konkursy
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto