Podziemna katedra na Stokach. Ceglaste sklepienia, łuki, kolumny
Podziemna katedra w Łodzi jest napełniana przez kilka dni wodą ze studni głębinowych oraz w niewielkiej ilości z ujęcia w Tomaszowie Mazowieckim na rzece Pilicy.
600-lecie Łodzi stało się okazją, by udostępnić podziemne obiekt sześciuset łodzianom. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w siedzibie przy ul. Wierzbowej 52 w środę 13 września zacznie wydawać zaproszenia. Będzie się można po nie zgłosić w kolejnych dniach - w czwartek 14, w piątek 15 września, w poniedziałek 18 września i wtorek 19 września w godz. 16 - 17. Każdego dnia rozdanych zostanie 120 zaproszeń - jedno zaproszenie jest ważne tylko dla jednej osoby. Zwiedzanie zbiornika na Stokach będzie odbywać się od piątku 22 września do poniedziałku 25 września od rana.
Genialny inżynier Lindley na najwyższym wzgórzu
Na pomysł wykorzystania Wzgórza Stokowskiego położonego na wysokości 260 metrów n.p.m., najwyższego wzniesienia Łodzi, do zasilania miasta w wodę wpadł na początku XX wieku William Heerlein Lindley, angielski inżynier. Uznał, że wzgórze doskonale nadaje się na budowę zbiorników na wodę. Powstała naturalna wieża ciśnień, z której woda rurami spływa siłą grawitacji do domów położonych poniżej zbiorników. Różnica poziomu między lustrem wody w podziemnej katedrze, a najniższym punktem zasilanym z sieci wodociągowej w Łodzi wynosi blisko 100 metrów.
Jednak realizacja inwestycji była bardzo kosztowna. Dlatego dwa pierwsze zbiorniki o pojemności 15 milionów litrów każdy zbudowano w latach 1935 - 1937. Dwa kolejne dopiero po II wojnie światowej, w latach 1949-53. Powstały na planie kwadratów, każdy o boku 60 metrów.
Podziemna katedra na Stokach w Łodzi zostanie udostępniona z...

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?