Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki Łodzi - Park "Julianowski"

Redakcja
Zdecydowanie niepewne warunki meteorologiczne, z jakimi przychodzi nam, zmierzyć się na przestrzeni ostatnich dni, nie skłaniają może do wypoczynku na łonie natury, ale...

...Park im. A. Mickiewicza, przez łodzian popularnie nazywany "Julianowskim" robi niezwykłe wrażenie, niezależnie od pogody.

Jeden z pięciu najstarszych łódzkich zieleńców, znajduje się na przedmieściach, w obrębie ulic Zgierskiej, Sowińskiego, Jaworowej, Folwarcznej, Al. Róż i Karłowicza . Powierzchnia parku to ok. 46,5 ha.

Park znajduje się w obniżeniu terenu i rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Sokołówki, której koryto, jeszcze nie tak dawno kojarzeone z typowym fabrycznym ściekiem, obecnie poddane zostało zabiegowi renaturyzacji, a jego najbliższe otoczenie przekształcono w pobliski Park "nad Sokołówką, rozciągający się od ul. Zgierskiej, az do al. Włókniarzy.

Historia Parku:

W latach 80. XIX wieku znajdujący się na terenie obecnego parku, niewielki majątek został zlicytowany. Folwark wraz z przyległosciami zakupił jeden z łódzkich potentatów przemysłowych - Juliusz Heinzel, od którego imienia wywodzi sie zarówno nazwa samego założenia, jak i całej pobliskiej dzielnicy.

Około 1890 roku, przemysłowiec wybudował w centralnej części ogrodu neorenesansowy pałac, z widokiem na uregulowane już wówczas stawy. Pałac powstał na wzniesieniu stanowiącym dominantę monumentalnej alei lipowej, wiodącej do pałacu od strony ul. Biegańskiego, do której drzewa sprowadzano aż z berlińskiej firmy L. Spätha.

Szerokie schody stanowiące ozdobny taras, po stronie północnej schodziły wprost do rozlewiska wodnego, które zajmowało obszar znacznie większy niż obecne stawy.

Rozrzutność właścicieli majatku, doprowadziła rodzinę na skraj bankructwa, co zaowocowało koniecznoscią sprzedazy pałacu. W roku 1938 założenie zostało zakupione przez miasto Łódź, z przeznaczeniem na planowane w tym miejscu Muzeum Regionu.

Niestety, w czasie II wojny światowej, 6 września 1939 pałac został zniszczony podczas bombardowania, a w konsekwencji rozebrany przez okupanta. Obecnie w miejscu dawnego wejścia do rezydencji, znajduje się głaz upamiętniający poległych żołnierzy Armii Łódź.

Po wojnie, park został przebudowany, uproszczono układ alejek i uregulowano zaniedbane akweny wodne. Obecny kształt, zieleniec uzyskał w latach 50. XX wieku, kiedy też powstało na jego terenie kilka dodatkowych atrakcji i elementów architektury ogrodowej.

Atrakcje:

Niewątpliwie największą atrakcję stanowi, wybudowana w połowie ubiegłego wieku, przez Wydział Kultury Miasta Łodzi muszla koncertowa. Jest to miejsce organizacji licznych koncertów i imprez, najczęściej dla najmłodszych widzów.

Na terenie Parku, znajduje się również dawny tor modelarski oraz (obecnie, nieco już zaniedbane) tereny Ligi Lotniczej, miejsce spotkań łódzkiego Aeroklubu.

Fot. Arkadiusz Fochtman

W niedalekiej odległości od założenia ogrodowego mieści się również pływalnia i inne obiekty sportowe SKS "Start". Miłośnicy międzywojennej architektury odwiedzający Julianów , mogę udac sią na wycieczkę po pobliskiej, willowej "Skarbówce". W przypadku "zaskoczenia" deszczową pogodą, można udać się na zwiedzanie pobliskiej filii Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Radogoskiego Mauzoleum.  

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto