Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie za naprawę samochodu uszkodzonego na dziurawej ulicy [PORADNIK]

Konrad Ciężki
Paweł Łacheta Express Ilustrowany
Mróz i śnieg odpuściły już chyba na dobre. Na ulicach Łodzi pojawia się coraz więcej pozimowych dziur. Winny jest temu ostry mróz, który rozsadził drogową nawierzchnię. Teraz moment nieostrożnej jazdy może skończyć się zniszczonym zawieszeniem, wygięciem felgi albo przebitą opną.

Warsztaty samochodowe zacierają ręce, bo czym droższy samochód tym większe koszty naprawy. Wizyta u mechanika z uszkodzonym w dziurze samochodem to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Świadomość kierowców, którzy wiedzą o prawie do rekompensaty poniesionych strat wzrasta. Od początku tego roku do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi wpłynęło blisko trzysta zgłoszeń o pojazdach uszkodzonych na pozimowej dziurze.

Co zrobić jeśli wpadniemy w dziurę na drodze? Jak ubiegać się o odszkodowanie?

W sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia samochodu z powodu złego stanu nawierzchni, pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania powinno być ustalenie, kto jest zarządcą drogi.

Jest to nieodzowne, aby móc skierować roszczenia o odszkodowanie. W przypadku dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrad zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei w przypadku dróg powiatowych lub gminnych jest to Zarząd Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi.

Należy również pamiętać, że obowiązkiem zgłaszającego uszkodzenie pojazdu jest udowodnienie, że szkoda powstała na skutek złego stanu drogi. W tym celu warto zebrać jak najwięcej dowodów, które o tym świadczą. Powinny to być m.in. zdjęcia uszkodzeń drogi i pojazdu wykonane np. telefonem komórkowym. Pomocne będą też spisane zeznania świadków.

Należy pamiętać, by szkodę tuż po jej powstaniu zgłosić telefonicznie do zarządcy drogi.

Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, numer tel. 42 638 59 05 w godz. 8:00 - 16:00 we wtorki w godz. 9:00 - 17:00

Można też zgłosić się osobiście do pok. 208 przy ul. Piotrkowskiej 175 w Łodzi.

Zgłoszenie szkody nie wymaga od poszkodowanego kierowcy wezwania na miejsce Policji.

To jednak nie wszystko. By ubiegać się o odszkodowanie należy wypełnić zgłoszenie szkody. Dostaniemy je w siedzibie ZDiT lub możemy pobrać je ze strony internetowej urzędu. Do wypełnionego dokumentu dołączamy nasze zdjęcia uszkodzeń i dziury, zeznania świadków. Następnie osobiście lub listownie składamy wniosek w urzędzie. Nie ma potrzeby dołączania faktur czy innych dokumentów kosztów naprawy.

Teraz pozostaje tylko czekać na rozpatrzenie naszej szkody. Zajmie się tym firma, która aktualnie ubezpiecza miasto Łódź. Jej rzeczoznawcy wycenią też uszkodzenie naszego samochodu.

Czytaj też:
- Zarząd dróg wybierze firmę łatającą dziury w łódzkich ulicach
- Już naprawili dziurę im. Arkadiusza Banaszka... kolejna na alei Politechniki
- Na Górniaku jezdnia zapadła się pod autem

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto