Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon w Teatrze Wielkim

ag88
ag88
Znane nazwiska, długo oczekiwane premiery, repertuarowe wznowienia, popularne Łódzkie Spotkania Baletowe, a na koniec budowlany przewrót - to wszystko w nowym sezonie teatralnym w Teatrze Wielkim.

Już na starcie sezonu teatralnego 2010/2011 zapoczątkowana zostanie nowa tradycja. - Każdą inaugurację sezonu, w którym organizowane będą Łódzkie Spotkania Baletowe, stanowić będzie gościnny spektakl baletowy - ogłosił Marek Szyjko, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego. Już we wrześniu na deskach łódzkiej opery zobaczymy "Don Kichota" w wykonaniu Sanktpetersburskiego teatru Baletu Borisa Ejfmana. Potem kolejne mocne uderzenie. "Damę Pikową" Piotra Czajkowskiego wystawi Mariusz Treliński. Obok znanego reżysera, na scenie, w dwóch spektaklach w roli Hrabiny, gościnnie wystąpi Małgorzata Walewska, wybitny polski mezzosporan. Po sukcesie "Damy Pikowej" w Tel Avivie, Marek Szyjko jest spokojny o jej losy w Łodzi. - Opinie mogą być różne, ale niezaprzeczalnie jest to kawał teatru operowego - zapewniał.

Ostatni pełny sezon w Teatrze Wielkim

Zbliżający się wielkim krokami nowy sezon w Teatrze Wielkim jest już 44-tym w jego historii i jednocześnie ostatnim pełnym sezonem przed planowanym w grudniu 2011 roku, rozpoczęciem gruntownego remontu. Zanim jednak gmach przy pl. Dąbrowskiego zostanie zamknięty, na łódzką publiczność czeka wiele atrakcji. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia światowa prapremiera "Kochanków z klasztoru Valdemosa" Marty Ptaszyńskiej. Historia burzliwego romansu Fryderyka Chopina i George Sand świetnie wpisze się w zakończenie obchodów roku chopinowskiego.

Premiery w Teatrze Wielkim

W marcu na deskach łódzkiej opery w roli reżysera zadebiutuje znany polski aktor - Andrzej Seweryn. W jego realizacji zobaczymy operę na podstawie dwóch utworów: "Zamku Sinobrodego" Bela Bartoka oraz "Dydona i Eneasz" Henrego Purcella. Co więcej, wznowiony zostanie balet "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" Bogdana Pawłowskiego. - To bezpośrednia odpowiedź na prośby łódzkiej widowni - informuje Szyjko. W repertuarze nie zabraknie również znanych już pozycji, m. in. oper: "Aidy" Giuseppe Verdiego, "Carmen" Georgesa Bizeta, czy Wolfganga Amadeusza Mozarta "Czarodziejskiego fletu". Wśród baletów dwa autorstwa Piotra Czajkowskiego: "Dziadek do orzechów" i "Jezioro Łabędzie", a także "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa oraz "Ziemia obiecana" Franza von Suppe. Dla tych widzów, którzy preferują lżejszy repertuar, Teatr Wielki proponuje dwie operetki i dwa musicale. Sezon zakończą zaś dłuższe niż zwykle, Łódzkie Spotkania Baletowe - Program jest już praktycznie dopięty, trwają ostatnie rozmowy - poinformował dyrektor Szyjko.

Oprócz licznych spektakli, dyrekcja teatru planuje również kontynuacje rozpoczętej w ubiegłym sezonie edukacji kulturalnej. - Chcemy aby ten teatr odwiedzany był przez szeroką publiczność. Także przez młodych ludzi. Począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, a skończywszy na studentach. Stąd nasze liczne projekty edukacyjne - mówił Szyjko. Dla najmłodszej widowni Teatr Wielki proponuje cykl "Opera na poduchach", do szkół trafią "Zeszyty edukacyjne" będące wydawnictwem teatru, a także kontynuowane będą spotkania z cyklu "Pro Opera" z udziałem wybitnych znawców tematu. Najbardziej zaskakującym i jednocześnie cieszącym się ogromnym zainteresowaniem jest pomysł Operowego Karaoke. - To ciekawa i bardzo dobrze przyjęta inicjatywa - mówił z dumą Szyjko.

Podczas konferencji zapowiedziana została również 11 edycja Foto Deja, która odbędzie się w Teatrze Wielkim 26 września. Szczegóły naszego pleneru fotograficznego podamy już wkrótce na MM-ce.

Remont w Teatrze Wielkim

Po tym bogato zapowiadającym się sezonie przyjdzie czas na remont łódzkiej opery. - Teatr będzie grał do listopada 2011 roku, w grudniu tego samego roku opera zostanie zamknięta dla widowni - poinformował dyrektor naczelny. Planowane są inwestycje przeciwpożarowe, elektryczne, rozbudowa foyer oraz budynków technicznych. - Mamy nadzieję, że na stałą scenę wrócimy jeszcze w 2012 roku - obiecywał Szyjko. W czasie technicznej przerwy, zespół teatru pracować ma nad trzema produkcjami, w tym operą i baletem. Trzecia pozycja na razie owiana jest tajemnicą. Na ewentualne propozycje występów w hali Atlas Arena w Łodzi, dyrektor naczelny odpowiada. - Nie mówię nie. Ponadto, teatr najprawdopodobniej będzie korzystał z gościnności Filharmonii Łódzkiej oraz Teatru Muzycznego.

Czytaj także:
- Zakaz palenia w miejscach publicznych. W Łodzi rusza Akcja "Paczka"

- Pierwszy dzwonek zabrzmi już jutro

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto