Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc jednego muzeum w Białej Fabryce

Darek Matyjaszczyk
Noc jednego muzeum w Białej Fabryce
Noc jednego muzeum w Białej Fabryce Krzysztof Szymczak
W piątek Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wykłady, jednodniowe prezentacje, pokazy, rozmowy, spotkania i wystawy. Wstęp na imprezę "Noc jednego Muzeum" wolny.

W piątek w Białej Fabryce podczas Nocy jednego Muzeum pojawią się jednodniowe prezentacje:
RetroBoat Summer Time - interaktywna wystawa starych komputerów. Miejsce: budynek kotłowni (od godziny 16)

Pamiątki po Franciszku Traegerze, prezydencie Łodzi w latach 1844 – 1862. Miejsce: III piętro D.

Najciekawsze nabytki z 2014 roku Biblioteki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Miejsce: II piętro D.

Pokaz strojów scenicznych Michała Wiśniewskiego w projekcie Grzegorza Kasperka wykonanych przez Łódzką Pracownię Krawiecką pod kierownictwem Grzegorza Kasperka oraz pokaz stylizacji koncertowych Edyty Górniak w stylizacji i wykonaniu Magdaleny Makarewicz. Miejsce: III piętro D.

Pokaz kolekcji damskiej autorstwa Sylwii Klimczak, uczennicy ZSP nr 9 w Łodzi. Kolekcja prezentuje potencjał młodego pokolenia i jest wyrazem kreatywności i twórczego podejścia młodej autorki do zagadnień projektowania ubioru damskiego. Miejsce: parter D, godzina 21.

Pokaz rekonstrukcji tkaniny. Pracownia Konserwacji, 3 piętro B, w godzinach 20 - 21.

Noc jednego Muzeum to również czas na kiermasz rękodzieła w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej - ceramiczne misy, kubki, biżuteria; obrazy, makatki, torebki, narzuty, szale, chusty, wdzianka; sizalowe postaci z baśni i bajek, ozdoby okolicznościowe etc.

Kiermasz wyjątkowych tkanin z Włoch zorganizowany przez sklep Jazz & Silk. Wydarzenie będzie okazją do zakupu materiałów o najnowszym wzornictwie i wysokiej jakości oraz do konsultacji i doradztwa w zakresie doboru tkanin i możliwości krawieckich, jakie daje bogata oferta sklepu. Miejsce: domek nr 4 w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej

Promocja i sprzedaż wydawnictw z serii "Łódzkie książki": Ulica Piotrkowska, Anna Rynkowska, Opis miasta Łodzi 1853, Oskar Flatt, Hotel Savoy, Józef Roth. Miejsce: Parter, budynek D.

Pierwsze wykłady odbędą się o godzinach: 18.30, 19.00, 19.30. Program wykładów Nocy jednego muzeum:

Punktem wyjścia wykładu "Anegdotki z gablotki, czyli modowe plotki” będzie wystawa „Z modą przez XX wiek”. Miejsce I piętro C.

Prelekcja „Zapomniane przedmioty, zapomniane znaczenia” zaprezentuje trzy tekstylia, niegdyś popularne dzisiaj praktycznie nieznane - ich historia i funkcja, związek ze zwyczajem, a także (w jednym przypadku) znaczenie symboliczne. Mijają lata, dziesięciolecia, stulecia. Po wyjęciu z lamusa – stają się przedmiotami z zapomnianymi znaczeniami, zagadkami z przeszłości. Niektóre z nich odkryjemy podczas N1M. Miejsce: III piętro D.

Spotkanie na wystawie „Natura jedwabiu. Jedwabie malowane Stanisława Trzeszczkowskiego" przybliży postać profesora. Uczestnicy dowiedzą się jak wymyślił on eksperymentalne warsztaty malarstwa na jedwabiu. Miejsce: II piętro D.

Druga część wykładów zaplanowana jest w piątek na godziny 20.00, 20.30, 21.00.
„Orlęta olimpijskie” – narracje i hipotezy. Eksponaty pokazywane w muzeach mają często za sobą intrygujące historie. Pełno w nich tajemnic, niecodziennych zdarzeń, rodem z thrillera czy wartkiej powieści akcji.
Lucjan Kintopf – w służbie sztuki i państwa. Jak wyglądały w okresie międzywojennego 20-lecia oraz po 1945? Miejsce: III piętro A.

Kolejny wykład opowie o burzliwych dziejach dwu pokoleń rodziny Finsterów – spolonizowanych Niemców, którzy dorobili się licznych nieruchomości oraz największej w Łodzi fabryki pluszu i dywanów, działaczy polskich organizacji politycznych, gospodarczych, społecznych i sportowych, którzy w czasie II wojny światowej przyjęli volkslistę i obywatelstwo Rzeszy Niemieckiej, a po wojnie próbowali wrócić do Łodzi. Miejsce: II piętro A

Rozmowy o życiu dawnych łodzian. Kim byli „kątownicy”? Co oznacza słowo „heklowanie”? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszymy podczas rozmowy na temat życia mieszkańców Łodzi okresu międzywojennego z kuratorem wystawy „Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX wieku”. Miejsce: dom nr 6 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto