Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe gwiazdy w łódzkich teatrach

Ewelina Murzicz
Ewelina Murzicz
Tegoroczne walentynki będą świętem nie tylko zakochanych par, ale i wszystkich miłośników teatru. 14 lutego bowiem rozpocznie się XVI Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Festiwal organizowany przez Teatr Powszechny, w tym roku rozpocznie się nieco później niż zwykle, ale organizatorzy zadbali o to, by nasza cierpliwość została wynagrodzona.

Lupa pod lupą

Imprezę zainauguruje mistrzowski spektakl „Wymazywanie” w reżyserii Krystiana Lupy. Łodzianie mieli okazję zobaczyć tę sztukę już w zeszłym roku, jednak co nie udało się wcześniej, uda się teraz. I tak dzieło jednego z największych reżyserów teatralnych w Polsce będziemy mieli okazję zobaczyć już 14 lutego, tym razem gościnnie na deskach Teatru Wielkiego.

Sztuka Lupy to pasjonujący, pełen sprzeczności monolog człowieka, który dowiedział się o śmierci swoich rodziców w wypadku samochodowym. W czasie przygotowań do pogrzebu bohaterem targają wielkie emocje – z jednej strony chce on przewrócić swoje życie do góry nogami, z drugiej zaś, zastanawia się nad spokojnym rodzinnym trwaniem.

Na scenie zobaczymy wielkie gwiazdy kina i teatru, m.in.: Adama Ferency, Joannę Szczepkowską, Jolantę Fraszyńską, Marcicna Dorocińskiego i Maję Komorowską.

Wielkie gwiazdy

Miłośnicy teatru będą mogli na scenie podziwiać również Danutę Stenkę i Jana Englerta, którzy pokażą się w "Fedrze" Mai Kleczewskiej. Jest to reedycja mitu Eurypidesa opowiadająca dzieje miłości żony Tezeusza i jej pasierba Hipolita.

Z kolei Krzysztof Warlikowski przygotował niezwykle ciekawą mieszankę tekstów starożytnych i współczesnych. W swoim „Apollinie” wykorzystuje twórczość Ajschylosa czy Eurypidesa, ale i Hanny Krall oraz Johna Maxwella Coetzeego.

Sztuka obrazuje zderzenie ofiar mitycznych z ofiarami XX wieku. Reżyser podejmuje frapujący problem "kozła ofiarnego". Czy poświęcenie jednego życia nie pociągnie za sobą konieczności śmierci kolejnych osób?

Kmicic, Skrzetuski i Wołodyjowski

Następnym gorącym nazwiskiem na festiwalowej mapie będzie Jan Klata. Reżyser pokaże w Łodzi "Trylogię" według Henryka Sienkiewicza. Sztuka zapowiada się bardzo dynamicznie, w trakcie trwania spektaklu widzowie przeniosą się do Częstochowy, Zabża i Kamienieca. Główne role zagrają Anna Dymna, Jan Peszek oraz Krzysztof Globisz.

Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa przywiezie natomiast "Supernovą. Rekonstrukcję". Jest to uniwersalna opowieść o tym jak pamięć oddziałuje na teraźniejszość.

Zagraniczne atrakcje
Na Festiwalu będziemy mieli okazję podziwiać też teatry z całej Europy. Pojawią się m.in. spektakle prosto z Budapesztu ("Opowieści lasku wiedeńskiego" Odona Horvatha Teatru Katona), Berlina ("Tzecia generacja" Teatru Schaubühne) oraz ze Słowenii ("U Pani Miłosierdzia" Teatru Mladinsko).

Organizatorzy zapewniają, że atrakcji na pewno nie zabraknie, a spektakle, ze względu na bogatą scenografię, będą prezentowane w różnych miejscach Łodzi. Zapowiada się więc wielka teatralna uczta.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto