Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Włazów Kanalizacyjnych powstało w Łodzi [zdjęcia]

Przemek Dana
Przemek Dana
Eksponaty jedynego w kraju Muzeum Włazów Kanalizacyjnych można już oglądać. Zbiory obejmują najrzadsze i najciekawsze włazy z Łodzi.
Łódzkie Muzeum Sztuki w prestiżowym serwisie Google Art Project

Pomysł stworzenia nietypowego muzeum zrodził się wśród członków Grupy Inicjatywnej Zrzeszenia Łódzkich Odkrywców Metalu ZŁOM. To oni przeszli miasto wzdłuż i wszerz, i odnaleźli póki co 60 różnych wzorów historycznych włazów.

Dzięki współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji oraz miastem część z nich już udało się zabezpieczyć i poddać konserwacji. - Pracownicy ZWiK-u zamienili się w konserwatorów, którzy pod nadzorem specjalistów piaskują je i lakierują - opowiadał podczas dzisiejszego otwarcia (4 kwietnia) Włodzimierz Tomaszewski, prezes ZWiK.

Na razie do muzeum zostało przekazanych 12 włazów. Wiele z nich pochodzi z początku XX wieku. Oprócz informacji o dacie wytworzenia, autorze, czy też miejscu, gdzie się znajdował, można również przeczytać krótką historię firmy bądź ludzi z nim związanych. - To dopiero początek, bo kolejne włazy będziemy prezentować, jak tylko je przygotujemy, a docelowo chcemy, by znalazło się w muzeum wszystkie 60 wzorów - zapowiada Tomaszewski.

Historia Łodzi włazami pisana

Muzeum znalazło miejsce do prezentowania swoich zbiorów w budynku

Muzeum Włókiennictwa

przy ul. Piotrkowskiej. - Włazy były często odlewane przez te same firmy, które odlewały maszyny włókiennicze - wyjaśnia Jarosław Janowski, jeden z pomysłodawców muzeum i jednocześnie łódzki przewodnik. - Widnieją na nich nazwy firm i ludzi, o których w historii naszego miasta, poza tymi włazami, nie ma śladu, bo maszyny już dawno zniknęły - dodaje.

Wśród włazów znajdują się też takie, których "właściciele" nie pochodzili z Łodzi. Jednym z najciekawszych, na którym cyrylicą napisano "Zakład Budowlany - Bracia Zell", jest prawdopodobnie przykładem... reklamy na włazie. - Ślady tej firmy prowadzą do Sosnowca - opowiada Janowski. - Być może budowali kamienice i w podwórkach umieszczali włazy zrobione na potrzeby własnej firmy - przypuszcza przewodnik.

Członkowie grupy ZŁOM zapowiadają, że nadal będą szukać w Łodzi ciekawych przykładów włazów kanalizacyjnych, przez co wspominana liczba 60 eksponatów, jakie mają się znaleźć w muzeum, może się jeszcze zwiększyć.

Przy okazji uroczystości otwarcia muzeum na ul. Piotrkowskiej zamontowano ozdobny właz nawiązujący do historii Łodzi i ZWiK-u. To jeden z siedmiu takich włazów, które znajdują się już w różnych częściach miasta.

Czytaj codziennie MMLodz.pl/Wiadomości:

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto