Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki Iluzji w zabytkowej willi Milscha przy Łąkowej. W piątek 15 czerwca otwarcie

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Iluzjonistyczne eksponaty z całego świata znajdą się w willi Milscha. Łodzka Grupa Kreators otwiera pierwsze w Polsce Muzeum Sztuki Iluzji.
Klubokawiarnia Kawalerka - nowe miejsce na imprezowej mapie Łodzi. 16 czerwca otwarcie!

Grupa Iluzjonistów Kreators działa oficjalnie od 2009 roku, wcześniej (już od 2004 roku) jej członkowie zajmowali się iluzją niezależnie. Kreators są m.in. twórcami pierwszego niezależnego zlotu o tematyce iluzji o nazwie "Magic Meeting", na który do łódzkiego AOIA zjeżdżają się miłośnicy tej dziedziny sztuki z całej Polski.

Teraz członkowie grupy Kreators - Radoslaw Grzanka wraz Bartłomiejem Cichałą otwierają Muzeum Sztuki Iluzji. Trzeba podkreślić, że jest to pierwsze takie muzeum w Polsce!

- Pomysł na stworzenie takiego miejsca narodził sie ponad rok temu, kiedy to nasze prywatne zbiory zaczęły się rozrastać. Wtedy pomyśleliśmy o stworzeniu miejsca, w którym moglibyśmy pokazać nasze eksponaty. Chcieliśmy wspaniałą historię iluzji ukazać szerszej publiczności - mówi Radek Grzanka.

Willa Milscha idealna na Muzeum Sztuki Iluzji

Jednak znalezienie odpowiedniego miejsca nie było łatwe. Jak opowiada jeden z założycieli muzeum, poszukiwania trwały pół roku.

- Zależało nam przede wszystkim, by miejsce to miało swój klimat i charakter. I w końcu natrafiliśmy na willę u Milscha. To wspaniale miejsce okazało się idealnym rozwiązaniem ze względu na swój wystrój i historię - cieszy się Radek Grzanka. - Sam budynek pochodzi z połowy XIX wieku - w tym samym okresie iluzja na świecie przeżywała swój dynamiczny rozwój. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na tego typu przedsięwzięcie! - mówi.

Perełkami łódzkiego Muzeum Sztuki Iluzji - jak podkreśla Radek Grzanka - bez wątpienia są m.in. kolekcja książek profesora Hoffmanna "Modern Magic" z 1877 roku, "More Magic" z 1890 oraz "Leter Magic" z 1911. - Te trzy pozycje zrewolucjonizowały iluzję na przełomie XIX I XX wieku - podkreśla Radek.

Kolejnym wartym uwagi eksponatem jest prawie 160-letni artykuł promujący występy Johna Henrego Andersona w Bostonie lub karty reklamowe, jakie posiadał sam Howard Thurston!

Łącznie w Muzeum Sztuki Iluzji w willi Milscha znajduje się ponad 200 eksponatów. Pochodzą one z całego świata - część z nich została zakupiona na specjalistycznych aukcjach, a część to prywatne eksponaty kolekcjonerów, którzy wspierają muzeum.

Oprócz poznania historii iluzji, w muzeum będą odbywały się również pokazy iluzji na żywo. Pierwsze już w piątek (15 czerwca) o godz. 19, podczas otwarcia! - Spodziewamy się wielu gości ze świata kultury oraz iluzjonistów z całej Polski. Swoją obecność potwierdził również francuski iluzjonista Bernard Bilis - zdradza Radek.

Ponadto, w planach są: wykład na temat eksponatów, odsłonięcie symbolicznego plakatu upamiętniającego otwarcie muzeum oraz oczywiście wspomniane wyżej pokazy iluzji na żywo. Wstęp na otwarcie oraz dwa kolejne dni - 10 zł.

Zobacz, co jeszcze Dzieje się w Łodzi:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto