Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie: rozmowy stanęły w martwym punkcie?

Redakcja
Poprzednie zostało odwołane. Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie ...
Poprzednie zostało odwołane. Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie ... Daniel Siwak (archiwum mmlodz)
Poprzednie zostało odwołane. Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie powołania Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi.
Zajezdnia tramwajowa na Brusie. Miejsce, gdzie czas się zatrzymał [zdjęcia]

Ostatnie a zarazem jedyne spotkanie w sprawie powołania Muzeum Komunikacji Miejskiej w Łodzi odbyło się pod koniec maja. Kolejne spotkanie, na którym miały być poruszane już konkretne sprawy, wyznaczono na 2 lipca.
Jednak te zostało odwołane. Od tego czasu minął już miesiąc, więc postanowiliśmy sprawdzić co teraz dzieje się w sprawie komunikacyjnej placówki, która miała by powstać w zabytkowej zajezdni tramwajowej na Brusie.W spotkaniach uczestniczyli między innymi przedstawiciele miłośników łódzkiej komunikacji, władz miasta oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Być może ktoś z nich zna nowy termin? - Niestety nie znam nowego terminu spotkania - przyznaje Bartosz Stępień, prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Podobnie wypowiadają się w łódzkim magistracie. - Sprawy związane z muzeum na Brusie zostały przekazane do prowadzenia bezpośrednio do MPK. Wolę organizacji spotkania z zainteresowanymi zadeklarował prezes spółki - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łodzi.

W takim razie nasze pytania skierowaliśmy wprost do MPK. Jednak z prezesem Zbigniewem Papierskim nie udało się skontaktować, ponieważ przebywa na urlopie. Nam udało się jedynie ustalić nieoficjalnie, że do spotkania może dojść w połowie tego miesiąca lub we wrześniu.

Komunikacyjna historia Łodzi

Pomysł utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej na Brusie, to reaktywacja idei z lat 70. XX wieku. Wówczas poczyniono wiele starań nad skompletowaniem eksponatów. W 1968 roku odrestaurowano pierwszy wagon typu Herbrand GE58 z przeznaczeniem na tabor historyczny. Do przyszłych zbiorów trafiły także wagony typu Lilpop oraz autobusy Star 52, Ikarus 620 (wycofany z ruchu w 1978 r.) oraz Ikarus 556 (wycofany z ruchu rok później). Niestety żaden z nich nie przetrwał do dziś.

Swoją pomoc w przedsięwzięciu cały czas deklaruje także Klub Miłośników Starych Tramwajów. Miłośnicy komunikacji mogliby opiekować się eksponatami, pozyskiwać nowe okazy do transportowej kolekcji no i obsługiwać turystyczne kursy linii 43, które cieszą się dużą popularnością.
W nowej placówce, która mogłaby powstać już w przyszłym roku, swoje miejsce znalazłby stare wagony tramwajowe, autobusy, czy wycofane pojazdy techniczne.
Pojawić by się mogły także pamiątki związane z historią łódzkiej komunikacji, których teraz przy Wierzbowej nie można pokazać z uwagi na brak miejsca.

W tym momencie największym problem jest sposób pozyskania środków na adaptację terenu zabytkowej zajezdni na potrzeby Muzeum Komunikacji Miejskiej. Konieczna jest modernizacja wszystkich budynków oraz remont placu postojowego.

Czytaj więcej o

komunikacji w Łodzi

:

Ostatni dzień "parówek" na ulicach Łodzi [zdjęcia+wideo]
Polecamy na MM Łódź
Polówka 2012 | Monster Truck w Atlas Arenie | Student na rowerze | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Karaoke w Łodzi| Auto Radar

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto