ME Siatkarek 2009: Polska - Bułgaria 3:1

Marta Roszkowska
W ostatnim meczu fazy play off tegorocznych ME Siatkarek w Łodzi Polska reprezentacja zmierzy się z drużyną Bułgarii. Po zwycięstwie Holandii 3:2 z Rosjankami biało-czerwone walczą o miejsce w półfinale.

Jedno zwycięstwo dzieli podopieczne trenera Matlaka od upragnionego półfinału. Pomarańczowe wygrywając dzisiejsze spotkanie otworzyły nam drogę do półfinału, jednak jeśli myślimy o awansie musimy dziś pokonać bułgarski zespół.

Pierwszy punkt otwierający spotkanie wędruje do naszych rywalek. Druga akcja i wyrównanie po 1. Atak Barańskiej i mamy drugi punkt.Blok Barańska./Bednarek i jest 3:1. Polki dały się oszukać i tracą jeden punkt, 3:2. Atak Kaczor po bloku i jest 4:2. Tym razem myli się polski blok, 4:3.Vasileva posyła piłkę w aut, 5:3. Koleva wbija piłkę w boisko i Bułgaria ma 4 punkt. Kasia Gajgał zdobywa 6 punkt dla biało-czerwonych.Atak Jagieo i piłka ląduje w boisku, jest po 7. Koleva zdobywa 8 punkt dla reprezentacji Bułgarii i schodzi na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzniu 8:7.

Po przerwie polski blok wyrównuje na 8:8. Błąd w obronie i jest 9:8 dla Bułgarii. Barańska zdobywa 9 punkt dla biało-czerwonych.Skuteczna Vasileva i Bułgaria wychodzi na jednopuntkowe prowadzenie, 10:9. Ponownie Vasileva, tym razem z przechodzącej, 11:9. O czas prosi trener Makowski.Mocny atak Barańskiej i tracimy już tylko jeden punkt. Atak Vesilevej i Bułgaria prowadzi 12:10. Gajgał obija blok i jest 12:11.Kaczor myli się w polu zagrywki, 13:11. Z piłki przechodzącej Bułgaria zdobywa 14 punkt. Bamber wchodzi za Kaczor, atakuje, ale zostaje zablokowana, 15:11 dla Bułgarii.Bułgarki atakują w aut i mamy 13 punkt. Barańska w siatkę na drugą przerwę techniczną Bułgaria schodzi z prowadzeniem 16:13.

Debarlieva atakuje w aut i mamy 14 punkt. Nieporozumienie w polskim zesole i tracimy 17 punkt. Yaneva serwuje w siatkę. Milena Sadurek też psuje zagrywkę. Atak Kaczor i 16 punkt dla Polski.Filipova atakuje z pzechodzącej i 19 punkt dla Bulgarii.Udany atak polskiego zespołu i mamy 17 punkt. Bułgarki po ataku zdobywają 20 punkt. Vasileva punktuje zagrywką a trener Makowski prosi o czas. Koleva atakuje i zdobywa 22 punkt, jest 22:17 dla Bułgarii.Pomyłka w zespole bułgarskim i Kaczor uderza wprzechodzącą i 18 dla Polski.Barańska zablokowana i pierwsza piłka setowa dla Bulgarii.Kaczor uderza w taśmę i set kończy się wynikiem 25:18 dla Bułgarii.

Początek drugiej partii, kiwka Sadurek i mamy pierwszy punkt. Atak Jagieło i jest 2:0.Nieporozumienie w polskiej drużynie i tracimy punkt. Bułgaria wyrównuje na 3:3. Atak Kaczor i wychodzimy na prowadzenie 4:3. Atak S. Filipovej i mamy wyrównanie 4:4. Barańska atakuje w aut i o czas prosi trener Makowski.Po przerwie w polu zagrywki myli sie S. Filipova i jest 5:5. Długą wymianę piłek wygrywają Bułgarki i jest 6:5. Barańska poradziła sobie z bułgarskim blokiem, 6:6. Petkova zdobywa 7 punkt dla gości. Po kolejnej długiej wymianie piłek Bułgaria schodzi na pierwszą przerwę techniczną z wynikiem 8:6.Potężny atak Jagieło i wyrównujemy 8:8. Barańska serwuje piłkę w aut i jest 9:8 dla podopiecznych trenera Nesica. Blok-aut Jagieło i jest po 9.

Skuteczna Bednarek i jest po 10. Bułgarki popełniają błąd i wychodzimy na prowadzenie 11:10. S. Filipova w aut i jest 12:10.Czas dla reprezentacji Bułgarii.Skuteczny trójblok zatrzymuje Bulgarkę i mamy 13 punkt.Atak przeciwniczek dał im punkt. Atak Kaczor daje nam 14 punkt. Niestety Jagieło psuje zagrywkę i Bułgarki serwują. I to one wygrywają długą akcję.Barańska atakuje i zdobywa 15 punkt. Udana zagrywka Bednarek i zepsuta akcja Bułgarek i mamy 16 punkt. Na przerwę techniczną schodzimy z trzypunktowym prowadzeniem. Niestety Bednarek psuje serwis i oddaje punkt przeciwniczkom. Koleva zdobywa dla swojej drużyny 15 punkt.Potężny atak Kaczor ze skrzydła  i punkt. Niestety Jagieło myli się w ataku. Ale szybko obrabiamy stratę. Jest 18:16 dla Polski.Potężny atak Gajgał i prowadzimy trzema punktami. O czas prosi trener Nesic.Koleva przebija się przez polski blok. Udana zagrywka Zarkovej i tracimy drugi punkt. Trener Makowski prosi o czas.Jest 19:18 dla Polski.Zarkova uderza w linię i doprowadza do remisu po 19.Tym razem to polski atak wkracza do akcji i mamy 20 punkt. Nieporozumienie w polskim zespole i nadal remis.Kaczor atakuje i umieszcza piłkę w boisku. Jest 21:20 dla Polski. Atak Bełcik i 22 punkt.Kaczor ponownie zdobywa punkt. Prowadzimy już trzema punktami. Chitigoi zablokowana i mamy piłę setową.Ta sama zawodniczka myli się w ataku i set kończy się zwycięstwem Polski 25:20.

Pierwszy punkt trzeciego seta oddajemy Bułgarii po zepsutej zagrywce. Atak Kaczor i odrabiamy punkt straty, 1:1. Barańska nie przebiła się przez blok i jest 3:1 dla rywalek.Długa akcja, która przerywa skuteczny blok Barańska/Bednarek. Vasileva zdobywa 4 punkt dla swojej drużyny, 4:2. Piłka odbija się od rąk S. Filipovej i jest 5:2. Barańska myli się w ataku i już tracimy do rywalek 4 punkty, 6:2. Brak asekuracji bloku i przewaga Bułgarek rośnie do pięciu punktów.8:2 dla podpiecznych trenera Nesica i pierwsza przerwa techniczna.

Po przerwie punkt zdobywa Barańska. Yaneva atakuje w siatkę i kolejny punkt dla biało-czerwonych. Blok Sadurek/Gajgał i odrabiamy kolejny punkt. Bułgaria prowadzi 8:5 i przerwa na życzenie trenera Nesica.Polki blokuje S. Filipova i powiększa przewagę Bułgarek na 9:6. Skuteczny atak Gajgał i mamy 7 punkt. Barańska psuje zagrywkę i jest 11:7 dla Bułgarii.Błąd Polek i 12 punkt mają Bułgarki. Jagieło atakuje w boisko i zdobywamy 8 punkt. Skuteczna zagrywka Gajgał i kolejny punkt dla Polek. Nasza reprezentacja zatrzymana przez bułgarski blok, 13:9.Przy stanie 14:9 dla Bułgarii o czas prosi trener Makowski.Bednarek zdobywa 10 punkt dla reprezentacji Polski. Skuteczna obrona blokiem i mamy 11 oczko. Kolejny skuteczny polski blok i tracimy już tylko dwa punkty. Czapa Asi Kaczor i Bułgarki prowadzą już tylko 14:13.Jagieło skutecznie z prawego skrzydła i jest 15:14 dla Bułgarii. Vasileva zdobywa 16 punkt dla reprezentacji Bułgarii i na drugą przerwę techniczną siatkarki schodzą przy stanie 16:14.

Kaczor zdobywa 15 punkt dla naszej drużyny. S. Filipova i jest 17:15 dla Bułgarii. Barańska atakuje po bloku i jest 17:16. Gajgał wyrównuje na 17:17.Polska wychodzi na prowadzenie 18:17. Trener Nesic prosi o czas.Atak Barańskiej po prostej i jest 19:17. Bułgarki zdobywają punkt z przechodzącej. Kaczor ze środka podwyższa wynik na 20:18. Polki mają 21 punkt. Yaneva zdobywa 19 punkt dla Bułgarii. Blok Sadurek/Gajgał i mamy 22 punkt. Yaneva myli się w zagrywce i jest 23:20. Bardzo długa wymiana piłek i mamy pierwszą piłkę setową, 24:20. Pierwszy setball niewykorzystany. 25 punkt zdobywa Kaczor i trzeciego seta polska reprezentacja kończy wynikiem 25:21. Pierwszy punkt w czwartym secie zdobywa Jagieło. Yaneva obija polski blok i jest 1:1. Bułgarki z przechodzącej i jest 3:1 dla rywalek.2 punkt dla Polek zdobywa Jagieło. Atak Vasilevej i jest 4:2 dla Bułgarii. Przy stanie 5:2 dla przeciwniczek trener Makowski prosi o przerwę.Atak Bednarek i mamy 3 punkt. Blok Kaczor/Bednarek i jest 5:4. Barańska atakuje w aut, 6:4. Bednarek ze środka i mamy 5 punkt.7 punkt dla Bułgarii zdobywa Koleva. 8 punkt dla gości i podpopiecznie trenera Nesica schodzą na przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem.

Przytomnie Gajgał i mamy 6 punkt. Błąd Polek wykorzystuje Yaneva i jest 9:6. Kaczor obija ręce rywalek i jest 9:7.Ponownie atakuje Yaneva i Bułgaria prowadzi trzema punktami. Atak po prostej w wykonaniu Jagieło i jest 10:8. Gajgał serwuje w siatkę. Potężny atak Kaczor i Polska ma 9 punkt.Blok-aut Jagieło i przegrywamy już tylko jednym punktem. Bułgarki wyrzucają piłkę w aut i jest 11:11.Sadurek psuje zagrywkę. Tym samym odpowiada Zarkova, jest po 12. Barańska delikatnie po bloku i kolejne wyrównanie 13:13. Mocny atak Kaczor i wychodzimy na prowadzenie 14:13.Vasileva atakuje i zdobywa 14 punkt dla swojej drużyny. Barańska odpowiada skutecznym atakiem. Kaczor myli się w polu zagrywki, jest po 15. Atak Barańskiej i na drugą przerwę techniczną schodzimy z jednopunktowym prowadzeniem.

Po przerwie Barańska psuje serwis. Skuteczny polski blok i mamy 17 punkt. Mylą się Bułgarki i jest 18:16 dla reprezentacji Polski.Jagieło powtrzymana przez bułgarski blok. Barańska z przechodzącej i jest 19:17. Długa wymiana piłek, kończy się szczęśliwie dla biało-czerwonych, 20:17.Jagieło posyła piłkę w aut, 20:18. Bednarek nadziała się na pojedyńczy blok, 20:19. Bułgaria doprowadza do wyrównania, 20:20. O czas prosi trener Makowski.Atak Kaczor z lewego skrzydła i jest 21:20 dla Polski. Bułgaria wyrównuje wynik. Myli się Filipova i jest 22:21. Ta sama zawodniczka tym razem w boisko, 22:22.Prawe skrzydło, Kaczor i jest 23 punkt. Skuteczny polski blok i mamy pierwszą piłkę meczową, 24:22. Popełniamy błąd w zagrywce, 24:23. Atak Barańskiej, koniec seta 25:23. I jesteśmy w półfinale ME Siatkarek 2009.
W sobotę o godzinie 17 w półfinale Polki zagrają z drużyną Holandii, a o 20 Włoszki podejmą Niemki.

Polska - Bułgaria 3:1 (18:25,25:20,25:21,25:23)