ME 2009: Polska - Niemcy 3:0! - 3. miejsce

Marta Roszkowska
Po tym, jak Polki uległy Holandii w półfinale 1:3, a Niemki tym samym wynikiem zakończyła swoją walkę o finał przegrywając z Włoszkami, dziś oba zespoły czeka rywalizacja o brąz.

Gdyby od początku Mistrzostw Europy Siatkarek 2009 obstawiać zespoły, które mogą spotkać się w finale, wielu wskazałoby Holandię i Włochy. Z pewnością mniej osób wśród faworytów do strefy medalowej wymieniało Polskę i Niemcy. Te dwie reprezentacje powalczą dziś o brązowy książek.

Pierwsza akcja meczu przynosi długą wymianę piłek, po czym punkt zdobywają Polki. Ze środka wyrównuje Furst. Bednarek przebija się przez niemiecki blok i jest 2:1 dla biało-czerwonych. Blok Kaczor i Niemki zablokowane, 3:1. Blok-aut Kaczor i mamy 4 punkt. Skuteczny atak Barańskiej i polska reprezentacja prowadzi czterema punktami. Przerwa na prośbę trenera Guidettiego.

Kozuch atakuje w boisko i Niemki zdobywają 2 punkt. Skuteczna zagrywka Beier i Polki prowadzą dwoma punktami. Bednarek atakuje ze środka i jest 6:3. 4 punkt dla Niemek zdobywa Kozuch. Barańska atakuje w antenkę, prowadzimy już tylko jednym punktem. Skuteczny atak Kaczor i jest 7:5. Skuteczna Barańska z lewego skrzydła i na pierwszą przerwę techniczną Polki schodzą z trzypunktowym prowadzeniem.

Atak Brinker i Niemki mają 6 punkt. Barańska atakuje w aut i jest po 8. W zagrywce myli się Kozuch i Polki wychodzą na jednopunktowe prowadzenie, 9:8. Ze środka atakuje Gajgał i podwyższa wynik seta na 10:8. Gajgał przebija piłkę i trafia w aut. Blok-aut Jagieło przynosi 11 punkt. Beier celuje w boisko i jest 11:10 dla biało-czerwonych. Kozuch wyrównuje wynik na 11:11.

Z lewego skrzydła potężny atak Jagieło i Polki mają 12 punkt. Blok Jagieło/Bednarek i jest 13 punkt dla naszej reprezentacji. Ponownie skuteczna Jagieło i prowadzimy 14:11. Blok-aut Furst przynosi 12 punkt reprezentacji Niemiec. Weiss myli się w polu zagrywki, 15:12. Bednarek z przechodzącej i na drugą przerwę techniczną siatkarki schodzą przy stanie 16:12 dla Polek.

Tuż po przerwie punkt zdobywa Kozuch. Kaczor myli się w ataku i Niemki mają 14 punkt. Skuteczna zagrywka Bednarek podwyższa wynik na 18:14. Kozuch atakuje w siatkę i o czas dla swojej drużyny prosi trener Niemiec. Niemki po raz kolejny nie radzą sobie z przyjęciem zagrywki Bednarek, 20:14. Kaczor atakuje ze skrzydła i jest 21:14. Barańska uderza w piłkę przechodzącą i zdobywa 22 punkt.

Bednarek zagrywa w siatkę. Barańska nie przebija się przez Niemiecki blok i przy stanie 22:16 dla Polski o czas prosi trener Makowski. Skuteczny atak Kaczor i 23 punkt dla biało-czerwonych. Blok Gajgał/Barańska i przy stanie 24:16 mamy pierwszą piłkę setową. Barańska zdobywa 25 punkt i pierwszą partię spotkania Polki wygrywają 25:16.

Pierwszą akcję drugiego seta kończy Bednarek. Na 1:1 wyrównuje Beier. Brinker atakuje po polskim bloku i Niemki wychodzą na prowadzenie 2:1. Z prawego skrzydła skutecznie Jagieło i jest po 2. Ponownie Jagieło, tym razem zdobywa punkt dzięki skutecznej zagrywce. 4 punkt również należy do Jagieło. Niemki atakują w aut i Polki mają 5 punkt, 5:3.

Z prawego skrzydła skutecznie Kaczor i jest 6:3. Blok Gajgał/Barańska przynosi polskiej reprezentacji 7 punkt. 5 punkt dla reprezentacji Niemiec zdobywa Kozuch. Kozuch myli się w polu zagrywki i na pierwszą przerwę techniczną Polki schodzą z trzypunktowym prowadzeniem.

Barańska mocno ze środka i biało-czerwone prowadzą 9:5. Barańska serwuje w aut. Gajgał skutecznie po prostej i jest 10:6. Przy stanie 11:6 dla reprezentacji Polski trener Guidetti prosi o czas.

Bednarek posyła piłkę w aut i Niemki mają 7 punkt. Blok-aut w wykonaniu Jagieło przynosi pięciopunktowe prowadzenie, 12:7. Furst zdobywa 8 punkt dla swojej drużyny. Kaczor atakuje w boisko i jest 13:8. Atak Brinker z lewego skrzydła, 13:9. Barańska posyła piłke w parkiet, 14:9. Myli się w ataku Barańska i Niemki mają 11 punkt. O przerwę prosi trener Makowski.Kozuch atakuje w siatkę. Kaczor skutecznie w polu zagrywki i na drugą przerwę techniczną Polki schodzą z pięciopunktowym prowadzeniem.**Po przerwie pierwsze 3 punkty zdobywają Niemki. Przestój po naszej stronie przerywa Barańska. Ponownie Barańska, tym razem skuteczna w polu zagrywki, 18:14. Blok-aut Jagieło i jest 19:14. O przerwę prosi trener Guidetii.
Jagieło atakuje po bloku w aut i mamy 20 punkt. 15 punkt dla Niemek zdobywa Ssuschke. Kiwka Sadurek i jest 21:15. Skuteczny atak Beier i niemiecki zespół zdobywa 16 punkt.**Walkę na siatce wygrywa Sadurek, 22:17. Kozuch przebija się przez polski blok. Po długiej akcji punkt zdobywają Niemki, 22:19. Beier psuje zagrywkę i jest 23:19.24 punkt dla Polek zdobywa Barańska i mamy pierwszą piłkę setową. Skuteczna zagrywka Jagieło i drugiego seta polska reprezentacja wygrywa 25:19.Pierwszy punkt trzeciej partii spotkania wędruje do Polek. Na 1:1 wyrównuje Furst. Skutecznie Jagieło i jest 2:1. Z lewego skrzydła Barańska i jest 4:1. Skuteczny atak Jagieło z prawego skrzydła, 5:1 i o czas prosi trener Guidetti.Barańska atakuje w siatkę. Skuteczny atak Jagieło i mamy 6 punkt. Brinker przebija się przez polski blok, 6:3. Skutecznie Gajgał i prowadzimy 7:4. Kozuch atakuje po bloku i zodbywa 5 punkt dla Niemek. Ponownie Kozuch, tym razem zdobywa punkt serwisem. Skuteczny atak Barańskiej i na pierwszą przerwę techniczną schodzimy przy prowadzeniu 8:6.**
Barańska zagrywa w siatkę. Brinker również myli się w polu zagrywki.
Gajgał zdobywa punkt po skutecznym serwisie i jest 10:7. Kolejna skuteczna zagrywka Gajgał, 11:7.**Blok-aut Beier i Niemki mają 8 punkt. Kaczor atakuje z prawego skrzydła i zdobywa 12 punkt dla biało-czerwonych. Kaczor, tym razem z lewego skrzydła i jest 13:9. Skuteczny atak Kozuch przynosi Niemkom 11 punkt. 12 punkt dla reprezentacji Niemiec zdobywa Brinker i trener Makowski prosi o czas.**
Po przerwie punkt dla Polek zdobywa Kaczor, 14:12. Atak Brinker i mamy remis 14:14.
Skutecznie Kaczor i wychodzimy na jednopunktowe prowadzenie. Ponownie atak Brinker przynosi wyrównanie 15:15. Kozuch myli się w polu zagrywki i na drugą przerwę techniczną siatkarki schodzą przy stanie 16:15 dla biało-czerwonych.
17 punkt dla reprezentacji Polski zdobywa Gajgał. Ponownie Gajgał z prawego skrzydła i mamy 18 punkt. Skuteczny atak Jagieło i jest 19:16 dla Polek.**Gajgał zagrywa w siatkę. Polki mają problem z odbiorem zagrywki i tracą punkt. Potężny atak Jagieło i mamy 20 punkt, 20:18.

Sadurek psuje zagrywkę, 20:19. Skuteczny atak Kaczor z lewego skrzydła, 21:19. 20 punkt dla Niemek zdobywa Kozuch. Ponownie skuteczna Kaczor i jest 22:20. As serwisowy Bednarek i mamy 23 punkt. O przerwę prosi trener Guidetti.Z prawego skrzydła Kozuch i jest 23:21. Barańska zatrzymana przez pojedyńczy blok, 23:22. Przerwa na prośbę trenera Makowskiego.**Po przerwie Niemki wyrównują na 23:23. 24 punkt dla biało-czerwonych zdobywa Barańska i pierwszą piłkę meczową dla Polek wygrywa ta sama zawodniczka. Wygrywamy trzecią partię 25:23 i całe spotkanie 3:0. Polki zdobywają brązowy medal!
**Polska - Niemcy 3:0 (25:16, 25:19, 25:23)

Polska: A. Barańska, M. Zenik, A. Witczak, D. Pykosz, N. Bamber, A. Bednarek – Kasza, I. Bełcik, M. Sadurek - Mikołajczyk, P. Maj, K. Gajgał, A. Jagieło, J. Kaczor.