Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Los zajezdni Dąbrowskiego jest niepewny

Matylda Witkowska
Część budynków dawnej zajezdni jest wpisana do rejestru zabytków
Część budynków dawnej zajezdni jest wpisana do rejestru zabytków fot. Krzysztof Szymczak
Ogromne emocje budzi los zagrożonej wyburzeniem zajezdni przy ul. Dąbrowskiego. W dyskusję o przyszłości obiektu włączyli się społecznicy, właściciel zajezdni i zwykli internauci.

Zajezdnia wybudowana została w 1928 roku w stylu art deco i dwa lata temu sprzedana prywatnej firmie Metalpol. W styczniu zeszłego roku trzy budynki zostały wpisane do rejestru zabytków. Jednak parę tygodni temu obrońcy zabytków zobaczyli na jej terenie maszyny do wyburzeń. Prezes firmy na naszych łamach nie wykluczył rozbiórki. W Łodzi za-wrzało.

Roman Bierzgalski, prezes firmy Metalpol, napisał list otwarty do prezydent Hanny Zdanowskiej, w którym skarży się na niechęć władz do prywatnych przedsiębiorców i piętrzenie urzędniczych procedur. Jego zdaniem, przedsiębiorcy postrzegani są jako cwaniacy, a już samo wystąpienie o warunki zabudowy jest podejrzane.

Jak podkreślił w liście Bierzgalski, na jego osobę społecznicy prowadzą nagonkę. A wojewódzki konserwator zabytków wpisał obiekt do rejestru bez oglądania go. Zdaniem Bierzgalskiego, zwykli obywatele Łodzi chcą rozwoju gospodarki i nowych inwestycji.

List prezesa wywołał ogromną burzę. Na jego tezy odpowiedział Jakub Tarka, łodzianin i społecznik. "Nie mogę się zgodzić z większością postawionych tez, a część z nich uważam za czystą nieprawdę" - pisze Tarka. "Zakup zabytkowego budynku to duża odpowiedzialność. Właściciel dostaje pod opiekę fragment naszej wspólnej historii. Musi o niego dbać, a wszelkie działania konsultować z konserwatorem zabytków. W zamian zyskuje jednak wspaniały obiekt. (...) Z tej odpowiedzialności chyba nie zdaje sobie sprawy pan Roman Bierzgalski. Najpierw nabył teren zabytkowej zajezdni Dąbrowskiego, a potem ze zdziwieniem odkrył, że nie może prowadzić na nim prac budowlanych bez wiedzy konserwatora zabytków".

Jak podkreśla Tarka, w Łodzi przeprowadzono wiele udanych rewitalizacji obiektów zabytkowych, takich jak andel's Hotel czy lofty U Scheiblera.

Oba listy dostępne są w całości na stronie: www.dzienniklodzki.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto