Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie kolarstwo ma już 125 lat [zdjęcia]

Redakcja
kolarstwo
kolarstwo Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi
W 1886 roku zamożni łodzianie założyli pierwszą grupę rowerową. To początek łódzkiego kolarstwa. Teraz ta dyscyplina powoli zamiera w naszym mieście.

Masa Krytyczna: na urodziny Łodzi rowerzyści wydzwonią "Prząśniczkę" [wideo]


Początki łódzkiego kolarstwa to rok 1886.
Wówczas grupa majętnych łodzian założyła Towarzystwo Cyklistów Łódzkich, które było jedną z pierwszych organizacji rozwijającą działalność sportowo-turystyczną. Kolarstwo początkowo, jako sport elitarny z biegiem lat stawało się co raz bardziej popularne.

Przed I Wojną Światową i po II Wojnie Światowej w Łodzi działało w sumie 46 sekcji kolarskich, w których trenowało kilkudziesięciu zawodników. To sprawiało, że właśnie kolarstwo należało do najpopularniejszych dyscyplin sportu w mieście. Istniały wtedy kluby robotnicze, kluby fabryczne (dziś można powiedzieć przyzakładowe - przy. red.) czyli założone przy działających fabrykach oraz towarzystwa kolarskie.

Członkowie Sekcji Sportowej Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa w Łodzi na boisku Towarzystwa Cyklistów Łódzkich, w tle widoczny kościół Podwyższenia św. Krzyża w Łodzi.Kolarze Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego w Helenowie, 1932 r. Łódzkiego Towarzystwo Kolarskie powstało w 1927 r. jako kontynuacja
Konsulatu Łódzkiego Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów - powstałego w 1889 r.

Nie każdy wie, że jedna z ważniejszych imprez tamtego okresu odbywała się w Łodzi. We wrześniu 1928 roku odbył się tutaj VII etap I. Biegu Dookoła Polski z Poznania do Łodzi. Zwyciężył go Feliks Więcek, który od 1934 roku reprezentował barwy Łódzkiego Towarzystwa Kolarskiego - Sekcji Sportowej Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa w Łodzi. Kolarze dawniej byli traktowani prawie jak dzisiejsze VIP-y. Podczas oficjalnych świąt państwowych zapraszano, aby przedefilowali w pochodach i przemarszach np. z okazji Święta Pracy.

Ciekawostką jest, że w 1972 roku podczas Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, łódzki zawodnik Andrzej Bek w parze z Benedyktem Kocotem z Opola, zdobyli brązowy medal olimpijski w torowym wyścigu tandemów.

Od lewej: Andrzej Bek (KS Społem), Janusz Kierzkowski z Wrocławia, Janusz Kotliński (KS Włókniarz Łódź) - mistrz świata w konkurencji tandemów z 1976 r.Na nieistniejącej już Resursie była sekcja kolarska. Teraz budynek dawnego klubu popada w ruinę.

Dziś z kilkudziesięciu klubów kolarskich pozostał jeden - KS "Społem" w parku Helenów. To tam znajduje się jedyny w Łodzi tor kolarski, gdzie młodzi ludzie mogą zacząć swoją przygodę z tą dyscypliną sportu.

Co w takim razie stało się z łódzkim kolarstwem? - Zmiany ustrojowe po 1989 roku spowodowały, że kolarstwo stało się sportem niszowym. Czynniki gospodarcze nie pozwalały klubom na utrzymywanie seniorów, a często jest tak, że junior osiemnasto czy dziewiętnastolatek musi zakończyć przygodę z tą dyscypliną - opowiada Sebastian Glica, z Muzeum Sportu i Turystyki w Łodzi.

Kolarz Bydgoskiego Klubu Kolarskiego, Feliks Więcek, zwycięzca I. Biegu Dookoła Polski z Poznania do Łodzi w 1928 r.W kolarskiej stójce na torze w Helenowie (dziś KS "Społem") wybitni łódzcy kolarze: Jerzy Bek oraz za nim Teofil Sałyga.

Ideę turystyki rowerowej kontynuuje w obecnych czasach m.in. Fundacja Fenomen, która organizuje co miesiąc tzw. Łódzką Masę Krytyczną, czyli jak mówią jej organizatorzy manifestację rowerzystów. Każdego razu przejazd odbywa się po innej części miasta.

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o kolarstwie w Łodzi może odwiedzić Muzeum Sportu i Turystki przy ulicy Skorupki 21. Tam do 28 października prezentowana jest wystawa "Sekcja Sportowa Towarzystwa Rzemieślniczego Resursa w Łodzi". Zobaczymy na niej m.in. rowery z okresu międzywojennego, stroje kolarskie i inne eksponaty prezentujące największe sukcesy łódzkiego kolarstwa w okresie międzywojennym.

Czytaj więcej o

rowerach

w Łodzi:

Rowerzyści z całej Polski dysktutowali w Łodzi [zdjęcia+wideo]
Kodeks drogowy 2011. Kierowco patrz w prawe lusterko, uważaj na rowery!
Półkolonie w Łodzi | Wygraj 500 zł|Koncerty w Łodzi | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Baseny i kąpieliska| Regiopedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto