Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich "ŁóPTA" odniósł sukces [wyniki]

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Od piątku (15 października) w Łódzkim Domu Kultury można oglądać zmagania teatrów amatorskich podczas ŁóPTY. Już dziś można mówić o sukcesie, bo bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki.

Od piątku (15 października) można oglądać w ŁDK-u przedstawienia teatralne w ramach XXIII edycji Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA. Do naszego miasta zjechało się 20 grup teatralnych. Choć początkowo miało być ich 21. W części konkursowej zatem weźmie udział 17 zespołów, a nie 18. Poza tym są dwa spektakle pozakonkursowe i jeden towarzyszący.

Po raz pierwszy w historii konkursu występują zespoły spoza województwa łódzkiego, np. z Warszawy. Poza tym na scenie możemy zobaczyć grupy z: Łodzi, Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego i Zduńskiej Woli. Po raz pierwszy w imprezie teatralnej uczestniczy Teatr 3,2 %, który tworzą Marcin Grenda i Michał Pietrynik. W swoim przedstawieniu pokazali, jak na ludzi wpływa reklama. - Taki przegląd pozwala nam powiedzieć, co nam siedzi w głowach i wyrazić siebie - stwierdza Michał. Szansy na zaprezentowanie się przed szerszą publicznością postanowiły też nie odpuścić Marysia Symilak i Adrianna Król z Grupy Teatralnej 25. Godziny. - Włożyłyśmy w ten spektakl dużo pracy i uznałyśmy, że jest wystarczająco dobry, żeby pokazać go na jakimś festiwalu - stwierdza Marysia. Dziewczyny z IV LO w Łodzi pokazały "Szury" Mirona Białoszewskiego. - To był specyficzny spektakl, oparty na czystej formie. Myślę, że to przedstawienie było trudne do zagrania - stwierdza Marysia.

ŁóPTA zaskoczyła chyba samych organizatorów. - Frekwencja jest duża, brakuje nam już miejsc. Za rok trzeba pomyśleć o innej lokalizacji - podkreśla Marcin Wartalski, organizator festiwalu i juror. Rzeczywiście bilety rozchodziły się, jak świeże bułeczki, były nawet takie spektakle, do których trzeba było dodrukowywać bilety. Tak też było na dzisiejszym (17 października) spektaklu "Narcyz 2010" Teatru Trzy Zero Osiem z VI LO w Łodzi. - Nikt dotychczas nie zebrał oklasków na stojąco - mówi jedna z wolontariuszek.

Każdy amatorski teatr miał 20 min na "sprzedanie" się jury. Czy już można mówić o zwycięzcach? Wartalski nie ukrywa, że jest kilka bardzo dobrych spektakli, ale o swoich perełkach nie chce mówić. Choć zauważył już, że ma podobne zdanie do innych jurorów. - Możliwe, że za chwilę wyjdzie grupa teatralna, która powali mnie na kolana. Dlatego wolę wstrzymać się z typowaniem - mówi. - Mogę tylko tyle powiedzieć, że szukam teatru, w którym nie dostrzegę realizacji, nie zauważę warsztatu. Chcę po prostu zobaczyć "czysty teatr" - podkreśla juror.

Oficjalne wyniki poznamy po godz. 20.


Aktualizacja: 18 października, godz. 9:25


WYNIKI


I nagrodę
- najlepsze przedstawienie teatru niezawodowego w województwie łódzkim w 2010 r. otrzymuje: GRUPA TEATRALNA od jutra z Miejskiego Domu Kultury w Kutnie za przedstawienie "PO/MIĘDZY!"

II nagrodę otrzymała GRUPA TEATRALNA 25. GODZINY z Bałuckiego Ośrodka Kultury w Łodzi za przedstawienie "Szury"

III nagrodę otrzymuje: TEATR TRZY ZERO OSIEM z VI LO w Łodzi za przedstawienie "Narcyz 2010"

Wyróżnienie specjalne otrzymuje:
- Andrzej Majewski za kreatywność i głębię wyrazu w przedstawieniach ze Zduńskiej Woli: "Ździebko nadziei" TAKIEGO SOBIE TEATRU oraz "Inni" TEATRU DZIWADŁO

Wyróżnienie otrzymuje:

- STUDIO TEATRALNE KOŁO z Warszawy za spektakl "Roboczo: Hamlet Improwizacje"

Wyróżnienia aktorski (2 równorzędne) otrzymują:

- Elżbieta Mierzejewska za rolę w przedstawieniu "Nie kupuj kota w worku" TEATRU POD LUPĄ z Łodzi.

- Mateusz Worchoł za rolę Filipa w przedstawieniu  "Załatwić milczenie".

TEATRU GAMBIT z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim

Wyróżnienie otrzymuje:

Magdalena Siek za stworzenie żywego i wiarygodnego drugiego planu w przedstawieniu "Co się zdarzyło w Baby Jane" TEATRU CALIFORNIA.

Jury przyznało wyróżnienie honorowe dla TEATRU GOOTS za podjęcie i ciekawą realizację ważnego tematu społecznego w spektaklu "Get out of the shadow".

Czytaj także:
- Dzień Walki z Ubóstwem: jak Łódź może walczyć z biedą?

- Co dalej z zapomnianym dworcem Łódź Chojny?

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!


Zobacz też na MM Łódź

Łódź Design Festival 2010


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto