Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wolni od uzależnień

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Łódź ma problem, bo coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol i narkotyki. To wszystko ma się jednak zmienić.

Kino Polonia wraz z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej bierze się za edukację łodzian. W ramach zbliżającego się wielkimi krokami Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii ma się odbyć maraton filmowy "Wolni od nałogów".

Mocne i dojrzałe kino

Podczas piątkowego (25 czerwca) spotkania o godzinie 20 zostaną wyświetlone trzy filmy, poruszające problematykę narkomanii. Wśród nich pojawi się "Hel" w reż. Kingi Dębskiej czy też "Że życie ma sens" w reż. Grzegorza Lipca, który pokazuje grupę młodych ludzi, szukających ucieczki od szarej rzeczywistości w narkotykach. Tego dnia na wielkim ekranie zostanie także wyświetlony "Human Traffic" w reż. Justina Kerrigana. Przedstawia on czterdzieści osiem godzin z życia piątki przyjaciół, których celem życia stają się sobotnie imprezy w miejscowych klubach.

Uczelnie też mówią nie uzależnieniom

Tak wygląda życie w filmach, a jak codzienna rzeczywistość? Okazuje się, że też wypada kiepsko. Przynajmniej tak wynika z raportu badań przeprowadzonych na 100 studentach łódzkich uczelni wyższych. Badania jakościowe zostały zrobione jesienią. - Wyniki są bardzo niepokojące. Okazuje się, że studenci bardzo często sięgają po alkohol i narkotyki - mówi Jakub Dębski z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - Lubią także mieszać leki z alkoholem - dodaje.

Wyniki oficjalnie zostaną przedstawione 25 czerwca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Kopcińskiego 8/12) o godz. 11.00. Podczas spotkania chcemy podjąć dyskusję na temat sposobów profilaktyki uzależnień wśród mieszkańców województwa łódzkiego. - Do rozmów włączą się m.in. lekarze, policja - informuje Jakub Dębski.

Punkty konsultacyjne

Już od kwietnia na trzech łódzkich uczelniach, tj. na Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Medycznym działają pełnomocnicy do spraw uzależnień. - Na razie ustalane są strategie, bo nie chodzi o to, żeby mówić, że coś jest złe. Chcemy przekonać do odstawienia wszelkich używek - twierdzi Dębski.

Ale na tym inicjatywa uczelni się nie kończy. W tych powyższych placówkach już w październiku ruszą punkty konsultacyjne. - Będziemy przyjmować wszystkich studentów, którzy mają problemy. Oczywiście wszelkich porad będą udzielać im fachowcy - kończy temat Dębski.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto