Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie pokazali, czym jest zrównoważony transport w przestrzeni miejskiej

Redakcja
pasażerowie, kierowcy, rowerzyści
pasażerowie, kierowcy, rowerzyści Daniel Siwak
Ile miejsca zajmują codzienne środki transportu, którymi podróżujemy? O tym można było przekonać się podczas dzisiejszego happeningu porównawczego na Piotrkowskiej.

Czym szybciej? Rower lepszy od auta i komunikacji miejskiej

Czy zastanawialiście się, ile miejsca w przestrzeni miejskiej zajmuje środek transportu, którym na co dzień poruszacie się? Dzisiaj (18 września) podczas happeningu porównawczego mieszkańcy Łodzi mogli się o tym przekonać na własne oczy.

Wszystko zaczęło się krótko po godzinie 16, kiedy ulica Piotrkowska - między aleją Piłsudskiego i Żwirki zostaje zamknięta. Chwilę później rozstawił się podnośnik łódzkich strażaków a za nim ustawiło się kolejno: 60 kierowców w swoich autach, 60 rowerzystów oraz autobus i obok niego 60 pasażerów.

- Chcieliśmy skłonić mieszkańców Łodzi do refleksji**jaką powierzchnię zajmie sześćdziesiąt aut**, rowerzystów oraz pasażerów w autobusie. Im więcej osób przesiądzie się do komunikacji miejskiej, tym lepiej - tłumaczy Marcin Małek z MPK Łódź, które zorganizowało komunikacyjną akcję. To element obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi.

Oczywiście najwięcej miejsca w przestrzeni miejskiej zajęły auta, o połowę mniej rowery a jeszcze mniej sami pasażerowie z autobusem. Biorąc pod uwagę definicję zrównoważonego transportu to właśnie jednoślady i komunikacja miejska są najbardziej ekonomicznymi środkami podróżowania w miastach.

60 samochodów, 60 rowerzystów oraz 60 pasażerów autobusu zaistniało na tej samej przestrzeni miejskiej - ulicy Piotrkowskiej obok Centralu

Niedzielnemu happeningowi przyglądał się z boku Radosław Stępień, wiceminister infrastruktury, który sam bardzo często podróżuje rowerem wraz z dziećmi. - Zrównoważony transport jest w Polsce jeszcze w budowie. Aby się udało potrzebujemy stworzenia dobrej infrastruktury oraz przyjaznego i bezpiecznego taboru. Rzecz w tym, aby nakłonić kogoś do zamiany auta na komunikację miejską - mówił w rozmowie z MM-ką.

Pozytywy takich akcji dostrzegają także łódzcy rowerzyści, którzy w mieście nie maja łatwego życia. - Może ludzie w końcu zrozumieją, że są inne środki codziennego transportu niż auta, które zajmują dużo miejsca w przestrzeni miejskiej - uważa Piotr Szewczyk z Fundacji Fenomen.

>> Sprawdź program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi <<

Czytaj więcej o

komunikacji w Łodzi

:

Kiedy łodzianie doczekają się elektronicznego biletu MPK?
Matura 2011 poprawkowa | Perseidy 2011|Koncerty w Łodzi | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|PKP - rozkład jazdy| Baseny i kąpieliska| Regiopedia

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto